2019-2020 m. Kauno menininkų namai (KMN) kartu su partneriu Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru (KMSVSB) įgyvendina projektą „Kalnų sodas bendruomenei“, kurio ašis – miesto sodo, atviro miestiečiams, kūrimas.

2018 m. KMSVSB atliko Kauno miesto gyventojų pasitenkinimo miesto aplinka tyrimą pagal Škotijos Nacionalinės sveikatos tarnybos parengtą klausimyną „Place Standard“. Apklausoje dalyvavo 1272 Kauno m. gyventojai, iš jų grupė iki 18 m. sudarė 18,5 proc., 18–64 m. amžiaus grupė 64,3 proc., 65 m. amžiaus ir vyresni žmonės sudarė 17,2 proc. visų respondentų.

Klausimyną sudarė 13 sričių. Centro ir šalia jo esančio Žaliakalnio seniūnijų senjorai prasčiausiai įvertino judėjimo pėsčiųjų takais galimybes, natūralios aplinkos įvairovę, teritorijų priežiūros kokybę, įsitraukimo į bendruomenę galimybes. Jaunesni respondentai kritiškai įvertino ekologijos skatinimo trūkumą (rūšiavimo ir pan. praktikų) bei saugumo jausmą, kurį slopina įtampos ir baimės. Abi grupės vieningai sutarė, jog labiausiai joms trūksta kontrolės galimybės: įtraukimo į pokyčių valdymą, problemų sprendimą.

Atsižvelgiant į Kauno miesto centro ir Žaliakalnio bendruomenės išsakytus poreikius, besiremiant gerosiomis KMN praktikomis ir poreikiu plėsti vyresnio amžiaus įstaigos lankytojų auditoriją bei atliepiant KMSVSB siekius kurti sveikatą bei gyvenimo kokybę gerinančias programas, įgyvendinant jas kartu su partneriais, inicijuojamas projektas „Kalnų sodas bendruomenei“. Juo numatoma kurti bendruomenės sodą mieste, į KMN šlaitą besiremiančiose erdvėse. KMN įsikūrę 1930-ųjų modernizmo architektūros pastate, kuris ilgą laiką veikė tuometėje Kalnų gatvėje.

Šio projekto apimtyje bus įgyvendinami keletas tikslų: 1) buriama ir plečiama bendruomenė, skatinamas jos užimtumas, žinių mainai, 2) bendromis pastangomis kuriama saugi ir visiems prieinama viešoji erdvė, 3) skatinama kūrybiška ir įtrauki vietokūra. Projekto veiklos bus vykdomos 2 etapais: 2019 m. vykdomi susitikimai su bendruomene, organizuojamos ekskursijos ir paskaitos architektūros istorijos, urbanistinės plėtros, kraštovaizdžio dizaino temomis. Antrajame etape, 2020 m., bus kuriama miesto sodo vizija, organizuojami jo įgyvendinimo darbai bei bendruomenės susitikimai, šventės ir lydinčios veiklos.

Į susitikimus 2019 m. kviečiame Kauno mieste ir Kauno miesto rajone gyvenančius senjorus, norinčius ne tik gilintis į miesto urbanistinio vystymosi etapus, bet ir pageidaujančius prisidėti prie žaliuojančios erdvės kūrimo, o taip pat nekantraujančius pasidalinti per laiką sukauptomis istorijomis apie Kauną. Susitikimų 2019 m. tvarkaraštis: rugsėjo 25 d., spalio 9, 23 d., lapkričio 6, 20 d. ir gruodžio 4, 18 d. Susitikimai vyks Kauno menininkų namuose, kas kartą – 14 val.

Projekto vadovė: Rūta Stepanovaitė
Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos kultūros taryba
Projekto partneris: Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras