Kauno menininkų namų programa „Mokumentai“ – tai videomeno ir kino filmų analizuojančių skirtingas realybes bei tų realybių konstravimą sklaidos projektas. Ši videomeno ir trumpametražių filmų peržiūrų ir diskusijų serija tiria santykį tarp istorijos ir fikcijos, užduodant klausimą, ką mes vadiname dokumentika, kur galime brėžti liniją tarp dokumentikos ir videomeno, arba tarp dokumento ir meno kūrinio? Ši programa analizuoja tyrimų metodus, naratyvų konstruktus, kurie paprastai yra naudojami kuriant ne fikcinį meninį naratyvą, scenarijų, bet filmų, kurie atsiduria tarp dokumentikos ir meno ribos, scenarijus.

Programą „Mokumentai“ sudarys du ciklai.
Pirmasis ciklas, „Anoniminis kaip asmeninis/politinis“, skirtas reflektuoti vieną iš pasakojimų konstravimo metodų, kai vaizdai yra „užgarsinami“ taip, kad įgyja visai kitą prasmę arba jų montavimas yra visiškai nenuspėjamas. Taigi, anoniminiai vaizdai virsta autoriniu pasakojimu, kuris dažnai įgauna netgi labai konkrečią politinę žinutę.
Šį ciklą sudarys dvi peržiūros su diskusijomis, kurių metu bus rodomi trys filmai:
– Allan Sekula ir Noel Burch filmas „Pamiršta erdvė“ (2010). Filmą pristatys filosofas Povilas Dumbliauskas.
– Svitlana Shymko ir Galyna Yarmanova filmas „Nuostabūs metai“ (2018, 9min.) ir Domanto Vildžiūno filmas „Tikro garso filmas“ (2010). Po filmų diskusiją ves filosofijos dėstytoja dr. Jurga Jonutytė ir jaunimo darbuotoja, visuomenininkė Viktorija Kolbešnikova.

Antrasis ciklas „Archive administro“ dar labiau gilinsis į archyvo naudojimo metodus ir gana tiesiogiai pateiks pavyzdžius, kaip gali būti naudojami archyvai, individualiai ir kolektyviai.
Šį ciklą sudarys dvi peržiūros su diskusijomis, kurių metu bus rodomi filmai iš D’EST videomeno platformos ir Emanuel Almborg filmas „Kalbančios rankos“ (2017).

Projektas „Mokumentai“ yra išplėstinės Kauno menininkų namų programos „Unlearning Eastern Europe“ („Atsimokant Rytų Europą“) dalis. Programos eigoje siekiama aktualiai permąstyti (Rytų Europos) regionui būdingas problematikas – nuo istorinės praeities traumų, dekolonializacijos galimybių iki atminties politikos ar aktyvizmo strategijų.

Projekto vadovas: Edvinas Grinkevičius
Projekto kuratorė: Agnė Bagdžiūnaitė

Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos kino centras
Projekto partneris: VšĮ „Meno avilys“