22-ąjį kartą Kauno menininkų namų organizuotų „Įsimintiniausio Kauno miesto menininko“ rinkimų laureatu tapo režisierius Gildas Aleksa.

Šiam titului jį nominavo Kauno miesto kamerinis teatras „už netyčinį visur buvimą ir visko atidarymą, už bendruomenių judinimą ir praktinės demokratijos skleidimą menu“.

Rinko ekspertai

Du metus iš eilės Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimams nominuotas G. Aleksa specialiai konkursui sudarytos komisijos buvo pastebėtas už išskirtinį proveržį ir pripažinimą profesiniame teatro lauke bei Kauno meno scenoje 2019 metais.

Šįmet konkursui buvo pateiktos 8 menininkų nominacijos, iš kurių laureatą rinko teatro, dailės, fotografijos, muzikos ir šokio ekspertai: teatrologė doc. dr. Rūta Mažeikienė, menotyrininkė prof. dr. Rasutė Žukienė, Lietuvos šokio informacijos centro vadovė, kultūros vadybininkė Gintarė Masteikaitė, fotografijos kritikas ir teoretikas, fotografas dr. Tomas Pabendinskas ir kompozitorė Zita Bružaitė.

Išeina iš komforto zonos

2019 metais Gildo kūrybos mastas ir žinomumas labai sustiprėjo. Viena vertus, jis neliko nepastebėtas ar neįvertintas teatro kontekste: gavo „Fortūnos“ apdovanojimą už savo režisūrinius darbus, taip pat buvo nominuotas Auksiniams scenos kryžiams jaunojo menininko / ryškiausio debiuto kategorijoje. Tad profesinis laukas jį įvertino tiek miesto, tiek nacionaliniu lygiu, – o tai yra rimtas pripažinimas. Kita vertus, pernai Gildas nemažai kūrė tarpmeniniuose kontekstuose: jo režisuoti viešojoje erdvėje atliekami performansai (tokie kaip Kauno bienalės ar „Fluxus“ festivalio atidarymai), atrodo, pavertė jį ryškia viso Kauno meno lauko figūra“, – sakė teatrologė doc. dr. R. Mažeikienė.

Anot jos, labai svarbu, kad vaikystę ir jaunystę praleidęs emigracijoje G. Aleksa investuoja savo kūrybinę energiją į Kauno kultūrinį peizažą, rodos, negalvodamas nei apie atlygį, nei kitokį įvertinimą. Tai labai gerai atspindi režisieriaus ne vienerius metus organizuojamas šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“.

Festivalis kiekvienais metais rengiamas vis kitame miegamajame rajone, kas tikrai nėra taip patogu, kaip daryti patrauklų renginį miesto centre ir sukviesti į jį kultūrinę publiką. Kurdamas tokioje aplinkoje tu rizikuoji, susiduri su įvairiomis, kitą sykį – net labai priešiškomis bendruomenėmis, bet tokiu būdu jas jaukiniesi. Tu išeini iš komforto zonos ir, kas, mano nuomone, yra labai svarbus dalykas, pažadini gyvybę, bendruomenių kūrybiškumą gana akultūriškame kontekste“, – teigė R. Mažeikienė.

Titulo verti visi trys

Vis dėlto, šįmet komisijai nebuvo labai lengva priimti galutinį sprendimą, nes rinkimų finale atsidūrė trijų ryškių asmenybių kandidatai: be G. Aleksos ekspertai svarstė ir skulptoriaus Roberto Antinio bei dirigento Jono Janulevičiaus kandidatūras. Nors jie ir nepelnė Įsimintiniausio menininko titulo, 2019 metais turėjo ne mažiau reikšmės Kauno meno scenai.

Pasak menotyrininkės prof. dr. R. Žukienės, skulptorius R. Antinis yra tarsi trykštantis vulkanas, šio menininko kūrybiškumas neblėsta. „Jo kūriniai yra labai drąsūs, jis nebijo, kad kažkuri visuomenės dalis gal nesupras, nepriims, jis pasitiki žmonėmis, ir paviršutiniškų paaiškinimų nesiruošia teikti. Jis eina vis naujais keliais ir pats nežino, kur nueis. Jo originalumas slypi nore viską padaryti kitaip. Man Roberto kūrybinga rizika atrodo labai žavinga“, – sakė R. Žukienė.

Tuo metu kompozitorė Z. Bružaitė išskyrė Kauno valstybinio muzikinio teatro vyr. dirigento Jono Janulevičiaus diriguojamą Giuseppe’s Verdi operą „Makbetas“: „Tai yra didelis įvykis ne tik Kauno, bet ir visos Lietuvos muzikos scenai – esu šios sėkmės liudininkė.“ Pasak kompozitorės, J. Janulevičiaus diriguojamas „Makbetas“ yra ambicingas pastatymas, juolab, kad žinia apie operos premjerą nuvilnijo ne tik tarp profesionalų, bet ir tarp plačiosios publikos: patekti į spektaklį yra sudėtinga, nes bilietai greitai tirpsta.

Įsimintiniausiu 2019 metų Kauno miesto menininku taip pat pretendavo tapti fotomenininkas Gintaras Česonis, choreografė Birutė Letukaitė, menininkas Česlovas Lukenskas, dirigentas ir Kauno valstybinio choro vadovas Petras Bingelis bei aktorius Andrius Gaučas. Laureatui G. Aleksai bus įteikta vienkartinė stipendija, kurios vienos vertė – 800 eurų. Praėjusių metų rinkimuose Įsimintiniausia 2018 metų menininke buvo išrinkta tapytoja Audronė Petrašiūnaitė.

Vyksta diskusijos

Šįmet Kauno menininkų namai taip pat kviečia dalyvauti Įsimintiniausios 2019 metų Kauno miesto ir rajono kultūros iniciatyvos rinkimuose, kuriuose teikti nominacijas ir už jas balsuoti gali visi kauniečiai ir kitų miestų gyventojai, sekantys Kauno kultūros pulsą. Šiuo metu visuomenės siūlymai jau dėliojami į sąrašą, kuris netrukus bus paskelbtas viešam balsavimui.

Abiejų rinkimų kontekste tradiciškai vyksta diskusijos, leidžiančios kritiškai apžvelgti ir įvertinti praėjusius metus, supažindinant visuomenę su įvairių menininkų veikla bei kultūros procesais. Pirmoji diskusija, „Ekologinės meno praktikos ir jų atpažinimo problema Kauno šiuolaikiniame mene“, vyko sausio 23 d. 18 val. Kauno menininkų namuose. Joje dalyvavo architektė Aistė Ambrazevičiūtė bei performansų menininkė Daina Pupkevičiūtė, diskusiją moderavo menotyrininkas Valentinas Klimašauskas.

Antroji diskusija, lydinti Įsimintiniausios Kauno kultūros iniciatyvos rinkimus, įvyks vasario 4 d. 18 val. Kauno menininkų namuose. Jos tema: „Menininko finansavimo šaltinis – žmonės: mecenatystė ir sutelktinis finansavimas“. Diskusijoje dalyvaus kultūros vadybininkė ir menotyrininkė Rasa Antanavičiūtė bei LRT Klasika radijo programos vadovas Julijus Grickevičius. Diskusiją moderuos kultūros vadybininkė Viktorija Mašanauskaitė-Rinkšelė.