Įsimintiniausia 2019 metų iniciatyva tapo projektas „PUOTA: audio kultūra“, viešu balsavimu išrinkta iš 21 nominacijos. 2018 metų rinkimus laimėjo Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Z. Kuzmickio padalinio iniciatyva „Žaisloteka“.

Iš ilgojo kandidatų sąrašo (21 nominacijos) viešu balsavimu buvo išrinktas finalinis šešetukas. Į jį pateko:

– „Art Book Fair“

– 12-oji Kauno bienalė PO IŠVYKIMO | PRIEŠ ATVYKSTANT

– Kvepiančių knygų salonas

– „Knygos į namus“

– Paplūdimio biblioteka

– PUOTA: audio kultūra

Bendruomenių platforma „Mažosios istorijos“
„Mažosios istorijos“ – pirmoji Lietuvoje bendruomenėms skirta erdvė muziejuje (Kauno paveikslų galerijoje). Tai ne tik vieta parodoms, susitikimams, diskusijoms, kūrybinėms dirbtuvėms. Tai ir procesas, kai užmirštos, niekad nepasakotos istorijos tampa muziejuje saugomos atminties dalimi. „Mažųjų istorijų“ parodos rengiamos bendradarbiaujant miesto bendruomenėms, muziejininkams ir menininkams. Bendruomenės siūlo savo temas, problematiką, istoriją. Muziejininkai atveria kolekcijas, plėtojančias pasirinktą temą, o menininkai talkina įtaigiai ją atskleidžiant.

„Kaunas Art Book Fair“
„Kaunas Art Book Fair“ (Kauno meno leidinių mugė) – tai meninės knygos turinio ir dizaino vertę kuriantis ir tinklaveiką skatinantis renginys. Mugė išskirtinai orientuota į meno leidinių kultūrą, naujos bendruomenės kūrimą bei jau esamos palaikymą ir pasaulinių tendencijų inicijavimą Lietuvoje. Mugę organizuoja – Kauno fotografijos galerija, edukacinę programą kuruoja „Six Chairs Books“.

Atsitiktinis Gričiupio paštas
Atsitiktinis Gričiupio paštas – tai iniciatyva apjungianti tarpukario Kauno atmintį, ranka rašytų laiškų romantiką ir tris skirtingas bei svarbias Gričiupio vietas. Bibliotekoje, Zoologijos sode ir Girstupio turguje atidarytos pagal autentiškus pavyzdžius atkurtos trys pašto dėžutės laukia anoniminių laiškų. Vėliau juose sugulę palinkėjimai ir mintys atsiduria visiškai atsitiktinėse pašto dėžutėse ar rankose. Vienas sėkmingiausių laiškų rašymų – dalinimų buvo laiškai rašyti Kauno autobusų ir troleibusų vairuotojams, kurie vėliau juos ir pasiekė. Greitu metu bus atidaryta ketvirtoji, pašto dėžutė KTU studentų miestelyje, kuri taip pat lauks anoniminių laiškų.

Tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“
„ConTempo“ – tarptautinis scenos menų festivalis, organizuojamas nuo 2019 metų. Rugpjūčio 23-25 dienomis net 12 renginių išsidėstė įvairiausiose Kauno ir jo rajono vietose. Tiek lauke, tiek uždarose salėse vykę spektakliai sulaukė išskirtinio Kauno ir pakaunės gyventojų dėmesio – per tris dienas juose apsilankė daugiau nei trys tūkstančiai žiūrovų.

Tarptautinis performanso ir gyvo meno festivalis „CREATurE Live Art“
„CREATurE Live Art“ yra nuosekliai kuruojamas kasmetinis festivalis, susitelkiantis išskirtinai į „gyvą meną“, kuris gali skatinti refleksiją ir reakciją, tačiau gali ir raminti, ugdyti toleranciją, plėsti ribas ir griauti sienas. „CREATurE Live Art“ komanda tiki, kad (performanso) menas turi būti prieinamas visiems, nepriklausomai nuo lyties, kilmės, statuso, spalvos, finansinių galimybių, religinių ar kitų įsitikinimų, todėl visi renginiai yra nemokami ir į juos įleidžiami visi be atrankos.

Eigulių iniciatyvų festivalis
Eigulių gyventojai skirtingose vietose mokėsi keramikos meno ypatumų bei gamino mozaikos detales, kuriose atsispindi Eiguliai. Vėliau jas suklijavo į bendrą mozaiką ant Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Parko padalinio sienos ir Kalniečių parke surengė Eigulių iniciatyvų festivalį, kuris sulipdė išsibarsčiusią bendruomenę.

Tarpsritinis kultūros paveldo festivalis Kauno tvirtovėje „Baterija“
Vienam vasaros vakarui VIII forto požemiai atveriami kūrybai, susitikimui, dalinimuisi – unikalus miesto palikimas tampa traukos tašku tiek vietinei bendruomenei, tiek kauniečiams iš kitų miesto vietų. Tokia kultūrinė iniciatyva skatina jaunus kūrėjus, savanorius ir rėmėjus tvarkyti bei remti paveldą. Praėjusių metų festivalio vinimi tapo norvegų viduramžių muzikos grupės spektaklis.

„Fluxus“ festivalis
„Fluxus“ festivalis“ – tai „Kaunas 2022” bendruomenių platformos „Visi kaip vienas“ kvietimas švęsti bendruomeniškumą Fluxus stiliumi. Antrus metu vykstantis festivalis stebino ne tik netikėtai vidury nakties uždarytu eismu į Parodos kalną, bet ir beprotiškiausiais kostiumais bei kopimo būdais: ant kojūkų, riedučiais, vis dar tupint ant klozeto ar tiesiog ritantis (į kalną) kūlversčiais. Užkopus į viršų keistenybės nesibaigė, nes Ąžuolyno parke visi dalyviai tapo bendro spektaklio dalimi: landžiojo po mitinio Kauno žvėries arteriją ir papuolė į naktines bendruomeniškas linksmybes. Šventę parke kūrė daugiau nei 35 iniciatyvios Kauno bendruomenės, kurios dovanojo savo talentus, idėjas bei didžiulį norą visu tuo dalintis su Kaunu ir Europa.

12-oji Kauno bienalė PO IŠVYKIMO | PRIEŠ ATVYKSTANT
12-oji Kauno bienalė tyrinėjo kelionę, kaip miesto, turinčio sudėtingą praeitį ir klestintį kultūrinį identitetą, metaforą. Jos metu pristatyti trisdešimties tarptautinių menininkų darbai, vyko performansai, ekskursijos miestiečiams ir miesto svečiams. Kauno bienalės Edukacinė programa bendromis veiklomis ir kūrybinėmis dirbtuvėmis, šiuolaikinį meną pristatė šeimoms ir vaikams, darželinukams, asmenims, patiriantiems socialinę atskirtį.

Kauno interviu maratonas
2019 m. gegužės 31 d. Kauno miesto muziejaus kartu su partneriais Office De Architectura ir MASH studio organizuotas „Kauno interviu maratonas: 12 valandų miestui“ buvo pirmasis toks pusę paros trukęs pokalbių maratonas, kurio metu bandyta pažvelgti į miesto veidą keičiančius ir jo ateitį kuriančius procesus, taip iš naujo atrandant šiuolaikinį Kauną. Prie apskrito stalo keturių, skirtingą santykį su miestą apibrėžiančių sesijų metu, savo įžvalgomis dalijosi per 30 įvairių sričių ekspertų, o renginyje dalyvavo ir jį internetu stebėjo daugiau nei 13 tūkst. žiūrovų. Maratono metu išgirstas įžvalgas Kauno miesto muziejus ketina panaudoti, kurdamas gyvą ir įtraukiantį miesto pasakojimą, su kuriuo susipažinti bus galima atnaujintoje Rotušės skyriaus ekspozicijoje.

„Knygos į namus“
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, siekdama didinti atvirumą, paslaugų prieinamumą ir dovanoti skaitymo džiaugsmą kuo didesniam skaičiui žmonių, pradėjo teikti knygų į namus pristatymo paslaugą Kauno miesto gyventojams, neturintiems fizinių galimybių atvykti į biblioteką dėl fizinės negalios ar vyresnio amžiaus.

Kvepiančių knygų salonas
Kvepiančių knygų salonas – intriguojanti, skaityti, diskutuoti, per kvapo prizmę knygą pažinti kviečianti knygų ir jų kvapų ekspozicija. Lankytojai su knyga supažindinami neįprasta forma – per knygos ir jos kvapo sąsajas. Salono idėja kilo ieškant naujų būdų, kaip kitaip literatūra sudominti rečiau į biblioteką užsukantį lankytoją. Kvepiančių knygų salono ekspozicija – mobili, keliaujanti po Kauno regiono viešąsias bibliotekas ir kitas organizacijas.

Laukas
Gyvas, gardus, muzikalus ir atviras „Laukas“ – nauja kultūringa vieta Kaune. Tarp „Lizdo“, „Nuogo“ ir Mykolo Žilinsko dailės galerijos įsikūrusioje terasoje vasarą vyko koncertai, diskusijos, pietų metu grojo didžėjai.

„Molio kelias“
„Molio kelias“ – tai projektas, kurio metu Rokų gyventojai ir svečiai per kelis mėnesius trukusias ekskursijas, žygius ir dirbtuves susipažino su moliu: lankė molio karjerus, apžiūrėjo vienintelę Lietuvoje išlikusią žiedinę krosnį, susipažino su Rokų gyventoju, savo rankomis pasistačiusiu molinį namą. Rokų vietose bei aplinkiniuose kaimeliuose buvo suorganizuota dešimt edukacinių dirbtuvių, kurių metu buvo lipdomi indai šventinei bendruomenės vakarienei ir varpeliai dekoracijoms. Renginį vainikavo šventė, kurios pagrindinis akcentas buvo deganti molio skulptūra, o taip pat – laužas, bendras stalas, 100 molinių dubenėlių ir 200 skambančių varpelių.

„Palapinė, kelionė, muzika“
Naujausias Kauno miesto muziejaus projektas „Palapinė, kelionė ir muzika“ – linksmas ir įtraukiantis edukacinis žaidimas neįprasta ir originalia forma pristatantis itin svarbius ir reikšmingus Lietuvos profesionaliosios muzikos istorijos įvykius, asmenybes, sąvokas ir faktus. Žaidimas skirtas 1–5 klasių mokiniams, tačiau tinka visai šeimai, aktyviai ir turiningai leidžiančiai laisvalaikį mieste. Žaidimas sulaukė didžiulio susidomėjimo, norinčių jį išmėginti eilės driekdavosi iki pat renginių pabaigos, vaikai žaidimą žaisdavo po keletą kartų (2-5 kartus). Žaidimo pabaigoje vaikai gebėjo atskirti įvairias muzikos instrumentų grupes – pučiamuosius, styginius, klavišinius ir mušamuosius, įsiminė jų pavadinimus bei praktiškai išbandė keletą muzikos instrumentų – klarnetą, fleitą, trimitą ir smuiką. Be įvairių įgūdžių lavinimo edukacinis užsiėmimas „Palapinė, kelionė ir muzika“ taip pat padidino domėjimąsi savo miesto bei šalies kultūra.

Paplūdimio biblioteka
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka vasaros metu miesto paplūdimiuose įrengia bibliotekas po atviru dangumi. Ši skaitymo skatinimo iniciatyva biblioteką priartina prie skaitytojų, vasaros metu perkeldama ją į jiems patogią vietą ir pasiūlydama kokybiško laisvalaikio galimybę.

Parakas
Daugelį metų apleistame Kauno tvirtovės sandėlyje šančiškė Vida Bliumkienė įkūrė kultūros židinį, kuriame ne tik kiekvienais metais švenčiamos Joninės, bet vyksta koncertai, performansai, parodos ir kiti renginiai. Kaip rašome Parako Facebook paskyroje: „Parakas sprogdina tvarkingą gyvenimo režimą. Totalus neformatas. Absoliuti avantiūra. Žiauriai gerai. Neįtikėtina vieta, atrodo kitas pasaulis. Super-extra-motografo-ultra-siautulinga!“

Portretų paišymai Žemuogių pievelėje
Bendradarbiaujant su Kaunas 2022 bendruomenių programa Fluxus Labas! 2019 metų pavasarį Žaliakalnio gyventoja, grafikė Aistė Ramunaitė atvėrė savo namų kiemą ir pavertė ji bendruomenine galerija „Žemuogių pievelė“. Joje vasaros metu menininkė organizavo renginių ciklą „Portretų paišymai“, kur profesionalūs menininkai buvo kviečiami piešti portretų, o bendruomenės nariai – jiems pozuoti. Susitikimų metu gimė ne tik piešiniai, bet ir naujos pažintys, idėjos, žmonės atrado profesionalų meną savo kasdieninėje aplinkoje, o galeriją atradę kaimynai aktyviai įsijungė į veiklos organizavimą: nešė iš namų kėdes, vaišino gardžiais pyragais, įamžino susitikimų akimirkas. Ši iniciatyva tapo sėkmingo bendravimo ir bendradarbiavimo pavyzdžiu, įkvėpusiu Portretų paišymus kartoti ir kitose neformaliose erdvėse: naktį Ąžuolyno parke vykusiame Fluxus festivalyje, šeimos užkandinėje „Kibi čibi“ dovanojant portretus senjorams ir t.t.

PUOTA: audio kultūra
Pagrindinė projekto idėja – išnešti kultūrą iš tradicinių meno erdvių sienų. Iniciatyva akcentuoja audio meną, buria bendruomenę, o renginių ciklas netradiciniais būdais skatina kūrybinį procesą. 2019 metais buvo surengta dešimt Kauną bei Kauno rajoną apjungiančių renginių, įtraukta 40 tūkst. žmonių iš visos Lietuvos.

Šilainių sodai
Tai darnios sodininkystės vieta Kauno Tvirtovės parko VIII forto slėnyje. Šių sodų istorija siekia tarpukarį, kuomet vietos gyventojai čia savo šeimoms augino maistą. Būta ir eksperimentinio ūkio ir kolūkio bityno. Pastačius Šilainių mikrorajoną sodininkystė dar labiau suintensyvėjo, nes nemaža dalis gyventojų į Šilainius atsikėlė iš mažesnių miestelių, kuriuose sodininkystė buvo neatsiejama gyvenimo dalis. Šiuo metu Šilainių sodai pereina į naują etapą, kurio metu vietos bendruomenės, savanorių ir partnerių pagalba siekiama išsaugoti unikalią Šilainių sodų bendruomenę ir pritaikyti Vlll Forto teritorijos dalį vietos gyventojų reikmėms, sukuriant sąlygas auginti maistą, dalyvauti bendrose veiklose ir edukaciniuose renginiuose, kokybiškai praleisti laiką ir mėgautis gamta.

X erdvė
2019 metų pradžioje Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų skyriuje atidaryta nauja bendros kūrybos (co-creative) erdvė, skirta jaunuoliams, norintiems prisidėti prie Kauno kultūrinio gyvenimo pokyčių. Ši erdvė, pavadinta X erdve, skirta jaunimui kurti, bendrauti ir tiesiog būti – su pianinu, stalo žaidimais, knygomis, patefonu ir plokštelėmis, patogiai įsitaisius ant sėdmaišio pasimėgauti puodeliu kavos ar arbatos. Erdvės lankymas – nemokamas. Per metus X erdvėje įvyko net 18 muziejaus komandos ir iniciatyvaus jaunimo surengtų renginių, o jau per pirmąjį sezoną joje apsilankė beveik 900 lankytojų. Visus metus X erdvėje vyko neformalūs pokalbiai su įkvepiančiais meno pasaulio profesionalais, koncertai, teminiai muzikos vakarai, lietuviškų filmų peržiūros, protmūšiai, spektakliai, kūrybinės dirbtuvės ir net šokių pamokos.