2019 m. Kauno menininkų namų rezidencijų programa „Unlearning Eastern Europe“* buria kviestinius kuratorius iš Baltijos šalių ir siekia permąstyti regionui aktualias problematikas – nuo dekolonializacijos galimybių iki viešųjų erdvių politikos. Liepos-rugpjūčio mėnesiais KMN reziduoja antroji programoje dalyvaujanti kuratorė Eglė Mikalajūnė (LT). Liepos 31 d. 18 val. Kauno menininkų namuose vyks šią rezidenciją lydinti E. Mikalajūnės paskaita „Nelegalios realybės šiuolaikinėje visuomenėje ir fake news kaip meninė strategija“.

Šiuolaikiniame mene egzistuoja daugybė nuolat kartojamų „mantrų“. Viena iš jų – vietoje vienos tiesos ar didžiojo pasakojimo turėtume skatinti subjektyvias istorijas, diskursus ir realybės suvokimus. Tačiau kaip ši maksima galioja kasdieniame politinių sistemų, moralinių vertybių ir naujųjų technologijų formuojamame gyvenime ir pačiame šiuolaikinio meno lauke? Paskaitoje bus aptariama keletas skirtingų socialinių kontekstų, kuriuose „nelegalios realybės“ klausimai šiuo metu yra itin aštrūs – virtualios realybės ir psichikos sveikatos diskursai – bei pristatoma jauniausios menininkų kartos meninės strategijos, kuriose fake news arba alternatyvios realybės principai kerta vidinės meno kūrinio logikos ribas ir tampa įrankiu platesnės komunikacijos ir sklaidos procesuose.

Šių metų rezidencijų programos formatas atliepia kuratoriams skirtų rezidencijų poreikį ir skatina tirti kuratorystės potencialą. Programoje dalyvausiantys kuratoriai savo kuratorines, menines praktikas sieja su aktyvizmu, nagrinėja įvairius Baltijos regiono sociopolitinius kontekstus ir galimas naujų scenarijų aktyvacijas. KMN rezidencijų programa siekia sukurti palaikančią erdvę kritiniam diskursui, kuratorių vykdomiems tyrimams, jų aptarimui Kauno kontekste, įtraukiant vietos menininkus, studentus, aktyvistus, akademikus ir kitus miesto dalyvius.

2018 metais pradėjusi veikti KMN rezidencijų programa skirta pristatyti aktualius šiuolaikinius menininkus, kuratorius, kultūrinio lauko tyrinėtojus, veikiančius Lietuvoje ir užsienyje, Kauno miesto gyventojams ir svečiams. Programa siekiama skatinti tarpkultūrinį, tarpinstitucinį ir tarpsektorinį bendradarbiavimą, sudarant galimybes kultūros ir meno kūrėjams rezidavimo metu susipažinti su istoriniu ir kultūriniu miesto kontekstu, bendradarbiauti su kitais kultūros ar meno lauko operatoriais bei vietos bendruomenėmis.

Eglė Mikalajūnė yra kuratorė Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje, dėstytoja Vilniaus dailės akademijoje ir meno kritikė. Nuo 2007 m. Eglė Mikalajūnė yra kuravusi parodas, video peržiūras, kolaboracinius ir bendruomeninius projektus Lietuvoje, Portugalijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Latvijoje, Rusijoje, Prancūzijoje ir kitose šalyse. Savo projektuose ji tyrinėja lokalių ir globalių kontekstų sankirtas ir skatina bendradarbiavimą tarp įvairių sričių menininkų, menininkų ir mokslininkų, menininkų ir bendruomenių ir t.t. Eglė taip pat buvo viena iš Reformatų skvero judėjimo iniciatorių ir nuo 2018 m. yra savanorė Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre.

Renginys vyks lietuvių kalba ir yra nemokamas.

*Pavadinimas „Unlearning Eastern Europe“ yra įkvėptas pirmojo programos rezidento Tanel Rander (EE) tęstinio tyrimo

Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar