Kauno menininkų namai (KMN) kartu su „Kulturni Centar LAB“ (Novi Sadas, Serbija) pradeda vykdyti rezidencijų mainų programą „DeMo“ (Dekoduojant modernybę). Programos „DeMo“ siekis – tyrinėti santykius tarp įvairių modernybių, tai yra išskleisti modernybę kaip reiškinį platesnėje plotmėje laiko ir erdvės atžvilgiu. Šiuo atveju modernybė siejama su mokslo, industrijos ir kultūros vystymosi procesais atsisakant kultūriškai sukonstruotos skirties tarp modernybės ir postmodernybės.

„Masiškas daugiabučių infrastruktūros kūrimas pasitelkiant naujas statybos technologijas, standartizavimą bei akcentuojant higienos ir egzistencinio minimumo (Existenzminimum) principus tapo kone kliše, apibrėžiant modernizmo architektūros siekius.“ Vaido Petrulio ištrauka iš knygos „Optimizmo architektūra“ (sudarytoja Marija Drėmaitė, 2018).

Siekiant išplėsti modernybės sampratą, rezidencijos programa „DeMo“ bus skirta šiuolaikinio architektūrinio termino „EXISTENZMINIMUM“ ir jo reikšmės intensyvumo analizei šiais neramiais laikais. Temą konceptualiai nulėmė dabartinis nestabilumas ir pandeminė krizė, išryškinusi mūsų egzistavimo ribas ir Vakarų modernybės ribas. Be labai plačios sąvokos reikšmės, žodis EXISTENZMINIMUM yra architektūrinis apibrėžimas, vartojamas po Pirmojo pasaulinio karo žmogaus patogaus ir prieinamo būsto poreikiams nusakyti. Terminą sugalvojo pokario vokiečių „Naujojo objektyvumo“ architektai, kurie troško statyti kuo ekonomiškesnį būstą, iš dalies sprendžiant pokario Vokietijos būsto krizę, iš dalies įgyvendinant Veimaro konstitucijos pažadus. Kokie būtų mūsų minimalūs gyvenimo sąlygų reikalavimai šiandien? Kaip jie pasikeitė karantino metu? Kaip mes šiandien suvokiame pokario architektūros principus?

Menininkai iš Serbijos ir Lietuvos kviečiami teikti paraiškas projektams, kuriuose būtų tyrinėjami istoriniai, miesto ir socialiniai pokyčiai, atsižvelgiant į gyvenimo sąlygas ir žmonių poreikius, termino EXISTENZMINIMUM (minimalus išgyvenimas) kontekste. Tikimasi, kad menininkai parengs tarpdisciplininiais tyrimais grįstą projektą ir fizinių rezidencijų metu jį realizuos, naudodami tradiciškai modernistines Kauno ar Novi Sado erdves.

APIE PROGRAMĄ

Kad į modernybę arba modernybes būtų galima pažvelgti platesniu rakursu, Kauno menininkų namų trejus metus (2020–2022 m.) vykdoma programa „DeMo“ kartu su Derry~Londonderry Šiuolaikinio meno centru, Nicos rezidencijų programa „thankyouforcoming“, Novi Sado kultūros centru LAB ir kitais partneriais, kviečia menininkus, kuratorius, kultūros lauko tyrėjus, įvairius tarpdisciplininius kolektyvus tyrinėti galimas sąsajas, sutapimus ir skirtumus tarp įvairių modernybių, jų formų ir išraiškų.

Daugiau informacijos apie partnerius ir rezidentus galima rasti: ČIA

SĄLYGOS

Rezidencijų programą sudarys du etapai:

  1. Įvadinė dalis: dviejų mėnesių periodas bus skirtas meniniams tyrimams ir projektų rengimams, padedant vietos ekspertams (2020 m. lapkričio 7 d.–gruodžio 31 d.)
  2. Trys savaitės fizinių rezidencijų Kaune (menininkams iš Serbijos), Novi Sade (menininkams iš Lietuvos), 2021 m. (laikotarpis priklausys nuo pandemijos situacijos šalyse);

Visi suinteresuoti menininkai kviečiami iki 2020 m. spalio 15 d. pateikti paraišką, atitinkančią šiuos kriterijus:

profesionalas/-ė architektūros, viešojo meno ar vaizduojamojo meno srityje;

miesto kritinės teorijos išmanymas būtų privalumas;

geri anglų kalbos įgūdžiai.

2 iš Lietuvos ir 2 iš Serbijos atrinkti menininkams bus suteikiama:

atlikėjo mokestis – 800 eurų, 2020 m.;

personalinės ir grupinės konsultacijos dėl vystomų meninių projektų ir pasirengimo fizinėms rezidencijoms su vietos ekspertais lapkričio–gruodžio mėn., 2020 m.;

apgyvendinimas ir dienpinigiai rezidento 3 savaičių laikotarpiui Kaune ir Novi Sade, 2021 m.;

kelionės* į / iš Serbijos į / iš Kauno ir materialinė parama meno produkcijai 2021 m.;

supažindimas su Kauno miesto / Kauno rajono (LT) arba Novi Sado / Serbijos (RS) vietiniu kontekstu ir galimybėmis.

* Jei nesate įsikūrę Serbijoje / Lietuvoje, atkreipkite dėmesį, kad mūsų kelionės biudžetas apskaičiuojamas kelionėms iš / į Serbiją / Lietuvą.

KMN (Kaunas) ir KC LAB (Nauji Sadas) save priskiria prie neįgaliesiems palankių įstaigų, tačiau tiek KMN, tiek KC LAB pastatai šiuo metu nėra pritaikyti žmonėms su vežimėliais.

Paraiškoje turi būti:

3–5 pasirinktų projektų, surinktų į vieną PDF failą, kurio dydis ne didesnis kaip 10 MB, portfolio;

CV su pagrindiniais projektais: dalyvavimas grupinėse ir individualiose parodose, rezidencijų programose ir kt. ;

Projektinis pasiūlymas (500–1000 žodžių) rezidencijų programai „DeMo“: EXISTENZMINIMUM;

Norėdami pateikti paraišką, įkelkite aukščiau nurodytus dokumentus į PARAIŠKOS FORMĄ. Iškilus klausimams, susisiekite su programos kuratore Agne Bagdžiūnaite adresu agne@kmn.lt.

PASKUTINĖ PARAIŠKŲ PRIDAVIMO DATA: spalio 15 d.

2 Lietuvos menininkų ir 2 Serbijos menininkų atrankos rezultatai bus skelbiami spalio 20 d.

Atranką vykdys organizacijų partnerių koordinatoriai.

Mainų rezidencijos „DeMo“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Programos partneriai: Kulturni Centar LAB, Novi Sad 2021

Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar