Kauno menininkų namai (KMN) kartu su architekte Rasa Chmieliauskaite, garso menininku Arnu Mikalkėnu ir menotyrininku Justinu Kalinausku 2020 metais vykdė projektą „ECHOtektūra“. Projektas nuosekliai pratęsia architektės R. Chmieliauskaitės ir KMN 2019 m. vykdytą projektą „(NE)matoma architektūra“, kuriame buvo orientuojamasi į naujų architektūros edukacijos metodų, skirtų taktiliniam architektūros pažinimui, paieškas bei novatoriškos ir egalitarinės integracijos į pilnavertį neregių dalyvavimą kultūros lauke siekį.

Projektu „ECHOtektūra“ buvo siekiama sukurti seriją garso architektūros kūrinių, kuriuose garsas būtų panaudojamas kaip priemonė reprezentuoti erdvei – tokiu būdu sukurti kūriniai patiriami ne garsiškai per se, bet vizualiai ir imersyviai, bei neregiams erdviškai atskleidžia architektūros objektus.

Projekto metu buvo pasirinkti 5 skirtingų stilių architektūros objektai Kaune (IX forto muziejus, Pažaislio vienuolynas, KTU Tyrimų laboratorija, M. Žilinsko galerija ir Perkūno namas) ir kuriamas vienas naujas architektūros kūrinys, egzistuojantis tik audio forma. Objektuose kartu su aklųjų ir silpnaregių bendruomenės tiksline grupe buvo atliktas kokybinis tyrimas, siekiant identifikuoti architektūros fenomeno požymius (funkciją, medžiagiškumą, akustiką) ir surasta kiekvieno pastato garsinė erdvės gramatika.

Apdorojus tyrimo duomenis, kartu su grupės nariais buvo vykdomos kūrybinės dirbtuvės virtualiai rekonstruojant erdvinį pastatų kontūrą bei simuliuojant vizualinį erdvės patyrimą. Sukurti pirminiai prototipai buvo pristatyti Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) bendruomenei ir testuojami taikant mąstymo modeliavimo (ang. Design thinking) metodą, leidusį identifikuoti kūrybiniame procese kylančias galimas problemas bei parengti tinkamiausią galutinį audio modelį.

Projekto metu sukurtas audio albumas yra nemokamas ir viešai internete prieinamas įrankis, leidžiantis paprastu ir veiksmingu būdu aklųjų ir silpnaregių bendruomenei, o taip pat ir plačiajai visuomenei pažinti architektūrą.

Projekto kuratorė – Rasa Chmieliauskaitė
Garso menininkas – Arnas Mikalkėnas
Tyrimo koncepcijos ir metodologijos autorius – Justinas Kalinauskas
Projekto viešųjų ryšių koordinatorė – Agnė Smolienė

Konsultantai:
Tiflopedagogė Grita Strankauskienė (garsinės echolokacijos klausimais)
LASS kultūros ir meno projektų vadovė Lina Puodžiūnienė

Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba
Projekto partneriai – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga ir Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius