22-ąjį kartą Kauno menininkų namų organizuotų „Įsimintiniausio Kauno miesto menininko“ rinkimų laureatu tapo režisierius Gildas Aleksa.

Šiam titului jį nominavo Kauno miesto kamerinis teatras „už netyčinį visur buvimą ir visko atidarymą, už bendruomenių judinimą ir praktinės demokratijos skleidimą menu“.

Rinko ekspertai

Dvejus metus iš eilės „Įsimintiniausio Kauno miesto menininko” rinkimams nominuotas G. Aleksa specialiai konkursui sudarytos komisijos buvo pastebėtas už išskirtinį proveržį ir pripažinimą profesiniame teatro lauke bei Kauno meno scenoje 2019 m.

Šįmet konkursui buvo pateiktos 8 menininkų nominacijos, iš kurių laureatą rinko teatro, dailės, fotografijos, muzikos ir šokio ekspertai: teatrologė doc. dr. Rūta Mažeikienė, menotyrininkė prof. dr. Rasutė Žukienė, Lietuvos šokio informacijos centro vadovė, kultūros vadybininkė Gintarė Masteikaitė, fotografijos kritikas ir teoretikas, fotografas dr. Tomas Pabendinskas ir kompozitorė Zita Bružaitė.

Išeina iš komforto zonos

2019 m. Gildo kūrybos mastas ir žinomumas labai sustiprėjo. Viena vertus, jis neliko nepastebėtas ar neįvertintas teatro kontekste: gavo „Fortūnos” apdovanojimą už savo režisūrinius darbus, taip pat buvo nominuotas „Auksiniams scenos kryžiams” jaunojo menininko / ryškiausio debiuto kategorijoje. Tad profesinis laukas jį įvertino tiek miesto, tiek nacionaliniu lygiu – o tai yra rimtas pripažinimas. Kita vertus, pernai Gildas nemažai kūrė tarpmeniniuose kontekstuose: jo režisuoti viešojoje erdvėje atliekami performansai (tokie kaip „Kauno bienalės” ar „Fluxus“ festivalio atidarymai), atrodo, pavertė jį ryškia viso Kauno meno lauko figūra“, – sakė teatrologė doc. dr. R. Mažeikienė.

Anot jos, labai svarbu, kad vaikystę ir jaunystę praleidęs emigracijoje G. Aleksa investuoja savo kūrybinę energiją į Kauno kultūrinį peizažą, rodos, negalvodamas nei apie atlygį, nei apie kitokį įvertinimą. Tai labai gerai atspindi režisieriaus ne vienus metus organizuojamas šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“.

Festivalis kiekvienais metais rengiamas vis kitame miegamajame rajone, kas tikrai nėra taip patogu, kaip daryti patrauklų renginį miesto centre ir sukviesti į jį kultūrinę publiką. Kurdamas tokioje aplinkoje tu rizikuoji, susiduri su įvairiomis, kitą sykį – net labai priešiškomis bendruomenėmis, bet tokiu būdu jas jaukiniesi. Tu išeini iš komforto zonos ir, kas, mano nuomone, yra labai svarbus dalykas, pažadini gyvybę, bendruomenių kūrybiškumą gana akultūriškame kontekste“, – teigė R. Mažeikienė.

Titulo verti visi trys

Vis dėlto, šįmet komisijai nebuvo labai lengva priimti galutinį sprendimą, nes rinkimų finale atsidūrė trijų ryškių asmenybių kandidatai: be G. Aleksos ekspertai svarstė ir skulptoriaus Roberto Antinio bei dirigento Jono Janulevičiaus kandidatūras. Nors jie ir nepelnė Įsimintiniausio menininko titulo, 2019 m. turėjo ne mažiau reikšmės Kauno meno scenai.

Pasak menotyrininkės prof. dr. R. Žukienės, skulptorius R. Antinis yra tarsi trykštantis ugnikalnis, šio menininko kūrybiškumas neblėsta. „Jo kūriniai yra labai drąsūs, jis nebijo, kad kažkuri visuomenės dalis gal nesupras, nepriims, jis pasitiki žmonėmis ir nesiruošia teikti paviršutiniškų paaiškinimų. Jis eina vis naujais keliais ir pats nežino, kur nueis. Jo originalumas slypi nore viską padaryti kitaip. Man Roberto kūrybinga rizika atrodo labai žavinga“, – sakė R. Žukienė.

Kompozitorė Z. Bružaitė išskyrė Kauno valstybinio muzikinio teatro vyr. dirigento Jono Janulevičiaus diriguojamą Giuseppe’s Verdi operą „Makbetas“: „Tai yra didelis įvykis ne tik Kauno, bet ir visos Lietuvos muzikos scenai – esu šios sėkmės liudininkė.“ Pasak kompozitorės, J. Janulevičiaus diriguojamas „Makbetas” yra ambicingas pastatymas, juolab kad žinia apie operos premjerą nuvilnijo ne tik tarp profesionalų, bet ir tarp plačiosios publikos: patekti į spektaklį yra sudėtinga, nes bilietai greitai tirpsta.

Įsimintiniausiu 2019 m. Kauno miesto menininku taip pat pretendavo tapti fotomenininkas Gintaras Česonis, choreografė Birutė Letukaitė, menininkas Česlovas Lukenskas, dirigentas ir Kauno valstybinio choro vadovas Petras Bingelis bei aktorius Andrius Gaučas. Laureatui G. Aleksai bus įteikta vienkartinė stipendija, kurios vienos vertė – 800 eurų. Praėjusių metų rinkimuose Įsimintiniausia 2018 m. menininke buvo išrinkta tapytoja Audronė Petrašiūnaitė.

Vyksta diskusijos

Šįmet Kauno menininkų namai taip pat kviečia dalyvauti „Įsimintiniausios 2019 m. Kauno miesto ir rajono kultūros” iniciatyvos rinkimuose, kuriuose teikti nominacijas ir už jas balsuoti gali visi kauniečiai bei kitų miestų gyventojai, sekantys Kauno kultūros pulsą. Šiuo metu visuomenės siūlymai jau dėliojami į sąrašą, kuris netrukus bus paskelbtas viešai ir bus galima balsuoti.

Abiejų rinkimų kontekste tradiciškai vyksta diskusijos, leidžiančios kritiškai apžvelgti ir įvertinti praėjusius metus, supažindinant visuomenę su įvairių menininkų veikla bei kultūros procesais. Pirmoji diskusija „Ekologinės meno praktikos ir jų atpažinimo problema Kauno šiuolaikiniame mene“ vyko sausio 23 d. 18 val. Kauno menininkų namuose. Joje dalyvavo architektė Aistė Ambrazevičiūtė ir performansų menininkė Daina Pupkevičiūtė, diskusiją moderavo menotyrininkas Valentinas Klimašauskas.

Antroji diskusija, lydinti „Įsimintiniausios Kauno kultūros iniciatyvos” rinkimus, įvyks vasario 4 d. 18 val. Kauno menininkų namuose. Jos tema: „Menininko finansavimo šaltinis – žmonės: mecenatystė ir sutelktinis finansavimas“. Diskusijoje dalyvaus kultūros vadybininkė ir menotyrininkė Rasa Antanavičiūtė bei LRT Klasika radijo programos vadovas Julijus Grickevičius. Diskusiją moderuos kultūros vadybininkė Viktorija Mašanauskaitė-Rinkšelė.

Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar