23-ąjį kartą Kauno menininkų namų organizuotų Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimų laureatu tapo šokėjas ir choreografas Mantas Stabačinskas. Už praėjusių metų kūrybinę veiklą šiam titului jį nominavo „Kauno bienalė”.

Dialogas su bendruomenėmis

Šįmet labiausiai pasižymėjusiu miesto menininku tapti pretendavo devyni nominantai, kuriuos konkursui pasiūlė kūrėjų sąjungos ir kultūros organizacijos. Laureatą rinko specialiai rinkimams sudaryta komisija, kurią sudarė šokio, teatro, fotografijos, kino ir architektūros ekspertai: teatrologė ir šiuolaikinio šokio kritikė Silvija Čižaitė-Rudokienė, teatrologė doc. dr. Rūta Mažeikienė, fotomenininkas ir menotyrininkas dr. Tomas Pabedinskas, kino ir teatro režisierius Jonas Tertelis, architektūrologė doc. dr. Jūratė Tutlytė.

Pirmą kartą Įsimintiniausio Kauno miesto menininko rinkimams nominuotas M. Stabačinskas komisijos buvo pastebėtas už brandžią kūrybą ir aktyvią visuomeninę veiklą.

„Diskutuodami ir aptardami kiekvieną kandidatą komisijos nariai turėjo pažvelgti į menininkus, bendruomenes ir Kauną per kvazi 2020 m. akinius. Vieniems jie buvo sėkmingesni, kitiems mažiau palankūs metai. Komisijos nariai Mantą įvardijo ne tik kaip stiprų Kauno vėliavą nešantį ir kuriantį šiuolaikinio šokio menininką, bet pažymėjo, kad jo aktyvus, nuoširdus dalyvavimas projektinėse veiklose su skirtingomis bendruomenėmis ne tik tiesiogiai veikia įvykių dalyvius, žiūrovus, bet inspiruoja ir kitų grupių naujas iniciatyvas“, – teigė komisijos pirmininkas, teatro režisierius J. Tertelis

Anot jo, šiemet kaip niekad išryškėjo atviro, abipusio dialogo tarp menininkų ir visuomenės svarba: „Ne tik tai, ką menininkas gali pastebėti, sukurti, įžvelgti, bet kaip tiesiogiai gali dalyvauti, įkvėpti ir neleisti užsisklęsti. Ir nors ne vieno kandidato veikla stipri, aktuali miestui bei jo bendruomenėms, vis dėlto šiemet komisija 2020 m. Įsimintiniausiu menininku išskyrė šiuolaikinio šokio atstovą M. Stabačinską.“

Įvairiapusė veikla

„Plati, šiuolaikinio šokio ribas peržengianti kūryba, kurioje profesionalumas dera su jautriu požiūriu į aplinką ir bendruomenę – man yra labiausiai imponuojanti šio menininko veiklos charakteristika“, – taip apie laureatą kalbėjo teatrologė doc. dr. R. Mažeikienė. Ekspertė išskyrė kelis M. Stabačinsko projektus, kurie buvo ryškūs praėjusių metų kultūriniai įvykiai.

„Šokio filme „Somaholidays“, kuris buvo sukurtas pagal Kauno „Fortūnos“ diplomu apdovanoto šiuolaikinio šokio spektaklį, Mantas atsiskleidžia kaip vienas įdomiausių ir profesionaliausių Lietuvos šiuolaikinio šokio šokėjų. Taip pat jis sukūrė unikalią choreografiją pernai „Fortūnos“ statulėle apdovanotam režisierės K. Žernytės spektakliui „Supergalios“, kuriame dirbo su skirtingas fizines negalias turinčiomis aktorėmis. Kaip bendruomenių menininkas ar fasilitatorius Mantas atsiskleidė vykdydamas kūrybines laboratorijas su Negalią turinčių asmenų centro „Korys“ bendruomene. Prisiminus menininko dalyvavimą šokio teatro „Dansema“ projektuose („Šokio pirmadieniai“ kūdikiams ir jų tėvams, šokio spektaklis „Laikrodininkas“), o taip pat ir gyvo šokio instaliacijoje „Greenhouse“ MO muziejuje, sakyčiau, kad praėjusiais metais matėme labai įvairiapusišką Manto kaip šokėjo, choreografo, atlikėjo, bendruomenes įtraukiančio menininko kūrybinę veiklą“, – vardijo teatrologė.

Paskata tęsti darbus

Tik iš socialinių tinklų sužinojęs, kad yra nominuotas Įsimintiniausio Kauno menininko rinkimuose, M. Stabačinskas šį titulą vertina kaip ženklą, kad juda tinkama linkme. Pasak jo, nors pandeminė situacija pernai privertė sustoti, iš naujo pergalvoti savo veiklas ir daugiau koncentruotis į patį kūrybinį procesą, apdovanojimas skatina tęsti tai, kas buvo pradėta.

Vienas iš įkvepiančių praėjusių metų M. Stabačinsko projektų – kartu su šokėja Vasara Visockaite, „Kauno bienale” ir tarptautiniu projektu „Stebuklingi kilimai“ (ang. „MagiC Carpets“) įgyvendinta judesio laboratorija, orientuota į Negalią turinčių asmenų centro „Korys“ bendruomenę. Projektas tapo atvira kūrybine erdve improvizacijoms, laisvei ir galimybei nevaržomai tapti šokio bendruomenės dalimi.

„Kartais žmonės, turintys kompleksinių negalių, turi mažiau kompleksų negu mes. Kaip tik šiandien galvojau, kad kasdien daugelis atsikelia su kažkokiais kompleksais, kurie yra suformuoti visuomenės, reikalaujančios būti tobuliems. Pas juos tokio dalyko nėra, o jeigu atsiranda, tai tie kompleksai būna visai kitokie. Mes turėtume dažniau kompleksus paleisti ir galvoti lengviau. Iš šių žmonių aš išmokau džiaugtis ir būti atviru“, – sakė M. Stabačinskas.

Laureatui bus įteikta vienkartinė stipendija, kurios vienos vertė – 800 eurų. Praėjusių metų rinkimuose Įsimintiniausiu 2019 m. menininku buvo išrinktas režisierius Gildas Aleksa.

Įsimintiniausiu 2020 m. Kauno miesto menininku taip pat pretendavo tapti architektas ir gidas Algimantas Grigas (nominavo VšĮ „Kaunas 2022“), architektai Šarūnas Kiaunė ir Asta Kiaunienė (Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius), choreografė ir pedagogė Birutė Letukaitė (Kauno šokio teatras „Aura“), režisierius Gytis Padegimas (Nacionalinis Kauno dramos teatras), videomenininkas ir režisierius Marius Paplauskas (Scenos meno kritikų asociacija), šokėja ir choreografė Vilma Pitrinaitė (Šiuolaikiniošokio asociacija), fotomenininkas Donatas Stankevičius (Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyrius), performanso menininkė Vaida Tamoševičiūtė (Galerija „Meno parkas“).

Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar