„Juodoji rožė. Juodasis gvazdikas. Baltijos šalių queer meno ir politikos tinklas“ yra 2021 metais vykęs Kauno menininkų namų (LT) ir Feministeeriumi (EE) inicijuotas projektas, kuriuo siekėme sujungti Baltijos šalių queer menininkus, atlikėjus, aktyvistus ir mokslininkus. Kartu tyrinėjome mąstymo būdus apie queerness Baltijos šalyse.
Projekto tikslas – sujungti Baltijos queer menininkus ir aktyvistus po COVID-19 pandemijos, kuri sutapo su antipliuralistinės politikos, nukreiptos į mažumas, iškilimu. Pastaraisiais metais Baltijos regione padaugėjo kritinio ir queer meno praktikų, todėl queer menininkams ir mąstytojams iš posovietinio Baltijos regiono (be jau esamo bendradarbiavimo) buvo naudinga keistis patirtimi ir kurti naujus aljansus. Iki šio projekto Baltijos šalių queer menininkai tik bandė megzti kontaktus vieni su kitais – tai pirmoji tokia iniciatyva, apimanti platesnį Baltijos regioną.

Trumpalaikis tinklas prasidėjo internetiniais susitikimais ir renginiais. Procesą pratęsė keturių dienų susitikimas Kaune, kurį sudarė pokalbiai, performansai, diskusija ir seminarai. Programą rengė ir vedė Edvinas Grinkevičius (KMN) ir Rebeka Põldsam (Feministeerium) kartu su kviestiniais dalyviais ir svečiais.


Tinklo veiklą kulminavo nauji Kaune atliekami performansai ir diskusijas apibendrinantys straipsniai, kurie paskelbti Feministeeriumi internetinėje svetainėje. Susitikimas turėjo įtakos kolektyviniam vietinių queer (meno) istorijų ir šiuolaikinių praktikų apžvalgai ir palyginimui, o tai pagerino būsimų performansų, festivalių ir parodų organizavimą bei leidinių rašymą. „Tinklas padėjo nutiesti intelektualinius ir kultūrinius tiltus tarp Baltijos ir Suomijos queer atlikėjų, meno rašytojų ir aktyvistų. Toks tarpdisciplininis bendradarbiavimas yra retas, bet labai reikalingas tiek meninėms, tiek mokslinėms perspektyvoms plėsti“, – mintimis dalinasi Edvinas Grinkevičius.
Dėkojame prie projekto įgyvendinimo prisidėjusiems savanoriams, kurių pagalba buvo labai svarbi siekiant sujungti queer menininkus, atlikėjus, aktyvistus ir mokslininkus.
Jei norite daugiau sužinoti apie projektą, kviečiame skaityti kuratorių Edvino Grinkevičiaus ir Rebekos Poldsam interviu.
Laimos Stasiulionytės nuotraukos. Nuotraukų albumą galite peržiūrėti čia.
Projektas finansuojamas:
