20192020 m. Kauno menininkų namai (KMN) kartu su partneriu Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru (KMSVSB) įgyvendino projektą „Kalnų sodas bendruomenei“, kurio ašis – miesto sodo, atviro miestiečiams, kūrimas.

2018 m. KMSVSB atliko Kauno miesto gyventojų pasitenkinimo miesto aplinka tyrimą pagal Škotijos Nacionalinės sveikatos tarnybos parengtą klausimyną „Place Standard“. Apklausoje dalyvavo 1 272 Kauno miesto gyventojai, iš jų grupė iki 18 metų sudarė 18,5 proc., 18–64 m. amžiaus grupė 64,3 proc., 65 m. amžiaus ir vyresni žmonės 17,2 proc. visų respondentų.

Klausimyną sudarė 13 sričių. Centro ir šalia jo esančio Žaliakalnio seniūnijų senjorai prasčiausiai įvertino judėjimo pėsčiųjų takais galimybes, natūralios aplinkos įvairovę, teritorijų priežiūros kokybę, įsitraukimo į bendruomenę galimybes.

Jaunesni respondentai kritiškai įvertino ekologijos skatinimo trūkumą (rūšiavimo ir pan. praktikų) bei saugumo jausmą, kurį slopina įtampos ir baimės. Abi grupės bendrai sutarė, kad labiausiai joms trūksta kontrolės galimybės: įtraukimo į pokyčių valdymą, problemų sprendimą.

Atsižvelgiant į Kauno miesto centro ir Žaliakalnio bendruomenės išsakytus poreikius, besiremiant gerosiomis KMN praktikomis ir poreikiu plėsti vyresnio amžiaus įstaigos lankytojų auditoriją bei atliepiant KMSVSB siekius kurti sveikatą ir gyvenimo kokybę gerinančias programas, įgyvendinant jas kartu su partneriais, inicijuotas projektas „Kalnų sodas bendruomenei“. Juo numatyta kurti bendruomenės sodą mieste, į KMN šlaitą besiremiančiose erdvėse. KMN įsikūrę 1930-ųjų modernizmo architektūros pastate, kuris ilgą laiką veikė tuometėje Kalnų gatvėje.

Šio projekto procese buvo įgyvendinama keletas tikslų:

  1. buriama ir plečiama bendruomenė, skatinamas jos užimtumas, žinių mainai;
  2. bendromis pastangomis kuriama saugi ir visiems prieinama viešoji erdvė;
  3. skatinama kūrybiška ir įtrauki vietokūra.

Projekto metu vyko susitikimai su bendruomene, kuriuose dalyvavo specialistai, suteikę žinių apie istorinį-urbanistinį Kauno kontekstą, paveldosaugą, architektūros paveldą, vartojimo mažinimą, tausojimą ir kt.
Vyko praktiniai užsiėmimai su istoriku-architektūrologu, menotyrininku, darnaus vartojimo aktyvistu, šiuolaikinės post-interneto kultūros tyrėju ir kt.

Projekto vadovė: Rūta Stepanovaitė
Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos kultūros taryba
Projekto partneris: Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar