Kauno menininkų namų programa „Mokumentai“ – tai videomeno ir kino filmų, analizuojančių skirtingas realybes bei tų realybių konstravimą, sklaidos projektas. Ši videomeno ir trumpametražių filmų peržiūrų ir diskusijų serija tiria santykį tarp istorijos bei fikcijos, užduodant klausimą, ką mes vadiname dokumentika, kur galime brėžti liniją tarp dokumentikos ir videomeno arba tarp dokumento ir meno kūrinio? Ši programa analizuoja tyrimų metodus, naratyvų konstruktus, kurie paprastai yra naudojami kuriant ne fikcinį meninį naratyvą, scenarijų, bet filmų, kurie atsiduria tarp dokumentikos ir meno ribos, scenarijus.

2020 m. programą „Mokumentai“ sudarė du ciklai.

Pirmasis ciklas, „Anoniminis kaip asmeninis / politinis“, skirtas reflektuoti vieną iš pasakojimų konstravimo metodų, kai vaizdai yra „užgarsinami“ taip, kad įgyja visai kitą prasmę arba jų montavimas yra visiškai nenuspėjamas. Taigi, anoniminiai vaizdai virsta autoriniu pasakojimu, kuris dažnai įgauna netgi labai konkrečią politinę žinutę.

2020 m. rugsėjo mėnesį organizuotą ciklą sudarė dvi peržiūros su diskusijomis, kurių metu buvo rodomi trys filmai:

– Allano Sekulos ir Noelio Burcho filmas „Pamiršta erdvė“ (2010). Filmą pristatė filosofas Povilas Dumbliauskas.

– Svitlanos Shymko ir Galynos Yarmanovos filmas „Nuostabūs metai“ (2018) ir Domanto Vildžiūno filmas „Tikro garso filmas“ (2010). Po filmų diskusiją vedė filosofijos dėstytoja dr. Jurga Jonutytė ir jaunimo darbuotoja, visuomenininkė Viktorija Kolbešnikova.

Antrasis ciklas „Archive administro“ buvo skirtas archyvo naudojimo metodams analizuoti, pateikiant tiesioginius pavyzdžius, kaip gali būti individualiai ir kolektyviai naudojami archyvai.

2020 m. spalio mėnesį organizuotą ciklą sudarė dvi peržiūros su diskusijomis, kurių metu taip pat buvo rodomi iš viso trys filmai:

– kuratorės Naomi Hennig atrinkta dviejų videomeno filmų programa. Menininkės Shelly Silver kūrinys „Former East / Former West“ (1994) ir Anna Zett videomeno kūrinys „Endarchiv“ (2019). Po filmų vyko diskusija su kuratore Naomi Hennig ir videomenininke ir kuratore Gerda Paliušyte. 

– Emanuelio Almborgo filmas „Talking hands“ (2016, su lietuvių k. subtitrais, pritaikytais kurtiesiems ir neprigirdintiesiems). Po filmo vyko diskusija su kūrėju anglų kalba, verčiant į lietuvių gestų kalbą.

Projektas „Mokumentai“ yra išplėstinės Kauno menininkų namų programos „Unlearning Eastern Europe“ („Atsimokant Rytų Europą“) dalis. Programos eigoje siekiama aktualiai permąstyti (Rytų Europos) regionui būdingas problematikas – nuo istorinės praeities traumų, dekolonializacijos galimybių iki atminties politikos ar aktyvizmo strategijų.

Projekto vadovas: Edvinas Grinkevičius
Projekto kuratorė: Agnė Bagdžiūnaitė
Projekto vizualizacija: Aušra Vismantaitė-Silva

Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos kino centras
Projekto partneris: VšĮ „Meno avilys“

Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar