Rugsėjį po šalies regionus keliauja edukacinis projektas [NE]matoma architektūra: REGIONAI, kuriame neregių ir silpnaregių bendruomenės (kartu su vietos kultūros darbuotojais) bus supažindinamos su įvairiais nevizualiais (taktiliniais, audialiniais, ekspediciniais ir kūrybiniais) architektūros pažinimo būdais bei mokysis geriau suprasti juos supančios aplinkos estetines ir idėjines išraiškas.

Projekte yra tęsiami pastarųjų poros metų architektės Rasos Chmieliauskaitės tyrimai šia tema ir plačiau išbandomi įvairūs edukaciniai architektūros pažinimo metodai, kurie buvo sukurti kūrybiniame darbe su neregiais ir silpnaregiais, kartu vykdant lauko eksperimentus įvairių laikotarpių ir stilių pastatuose bei rengiant architektūros stilius pristatančius taktilinius (liečiamuosius) leidinius.

Garsinių eksperimentų su kompozitoriumi Arnu Mikalkėnu ir menotyrininku Justinu Kalinausku metu architektūra neregiams buvo reprezentuota garsinėje išraiškoje bei kuriant pasirinktų pastatų audialines-echolokacines simuliacijas, pristatančias architektūrą inovatyviu garsiniu būdu. Projektas šių metų pradžioje buvo išleistas audioalbumo formatu.

Projektu siekiama didesnės neregių ir silpnaregių bendruomenės integracijos į visavertį dalyvavimą kultūros lauke, siekiant atskleisti mus supančios aplinkos estetinę-kultūrinę-istorinę vertes ir įvairius jos niuansus bei pristatyti juos neregiams prieinamais būdais.

Daugelis matančiųjų retai susimąsto, kad neregiai pasaulį „mato“ ne ką prasčiau negu jie, tačiau visai kitokį, ir patiria jį kitokiais būdais. Kalbant apie architektūrą, daug svarbesne už vaizdą tampa jos akustika, erdvės šiluma, sienų ir paviršių medžiagos bei šių medžiagų faktūros – tai, į ką matantieji atkreipia mažesnį dėmesį, bet kas yra labai svarbu nematantiesiems. Šiuo požiūriu, projektu siekiama paskatinti atsigręžti į architektūrą jos smulkiausiu – patyriminiu – masteliu ir surasti dialogą tarp matančiųjų bei neregių, kad abi grupės galėtų geriau pažinti juos supančią aplinką ir patirti architektūrą, gerbiant tiek matančiųjų, tiek neregių galimybes.

Rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais projektas aplankys 5 miestus: Panevėžį, Kėdainius, Telšius, Klaipėdą ir Šiaulius. Kiekviename iš miestų bus vykdomi dviejų dienų trukmės kūrybiniai edukaciniai seminarai, pristatantys neregiams architektūros pažinimo metodus ir įtraukiantys į lauko veiklas, susipažįstant su architektūra mieste – neregių gyvenamoje aplinkoje. Seminarų pabaigoje bus vykdomos kūrybinės dirbtuvės, fiksuojami dalyvių įspūdžiai.

Užsiėmimuose laukiami ne tik neregiu ir silpnaregių bendruomenės nariai, bet ir kultūros sektoriuje dirbantys specialistai, kurie galės panaudoti savo darbe.

Projekto pabaigoje visa informacija ir medžiaga bus laisvai prieinama tinklapyje www.architextura.lt

Projektą organizuoja – Kauno menininkų namai

Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba

Partneris – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga

Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar