Gruodžio 21 d. Kauno menininkų namų industrinės kultūros platforma MATTERS ir Kyjivo miesto teatras („Miskyi Theatre“) išleidžia albumą OÏDA, skirtą Ukrainos humanitarinėms organizacijoms ir Ukrainos kūrėjams paremti.

„Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, bandžiau sugalvoti, ką būtų prasminga daryti MATTERS programos apimtyje. Nes jeigu būčiau turėjusi tiesiog vykdyti programą pagal ankstesnius planus, veikiau būčiau mieliau nevykdžius jos visiškai,“ pasakoja programos kuratorė Daina Pupkevičiūtė.

„Vieną iš tų karštligiškų pirmųjų dienų, kai galvojau, kokia prasmė kurti karo metu, socialinių tinklų triukšme pamačiau informaciją apie „Miskyi Theatre“ organizuojamus garso pasivaikščiojimus* Kyjive. Atrodė, kad vienintelis dalykas, kurį galiu pasiūlyti menininkėms ir menininkams, kurie lieka Kyjive, yra parama kurti, nepaisant visko, ir paskata kurti apie tai, kas vyksta aplink juos.“

Bendradarbiavimas su „Miskyi Theatre“ prasidėjo nuo susirašinėjimų su Kyjivo miesto teatro vadovu Dima Levytskyi, kuris savo ruožtu pasiūlė dar tris teatro bendradarbes ir bendradarbius – Mariia Borysovą, Svitlaną Dovhan ir Ihorį Babaievą.

„Kiekvienam pasivaikščiojimui planavome dar ir garso takelį, tačiau, pavyzdžiui, Dimos tekstui jo nesinorėjo apskritai. Klausant veikiau norėjosi žiūrėti į nuotrauką, apie kurią jis pasakoja, susitelkiant į visas detales, kurių kiekviena įgydavo tūrį Dimos žodžiuose,“ paaiškina Daina Pupkevičiūtė.

Kitiems trims pasivaikščiojimams garso kūrėjus rinkosi patys pasivaikščiojimų autoriai ar autorės. Mariijos Borysovos pasivaikščiojimui Kyjivo garso menininkas Ihor Skoryna savitai interpretavo M. Ravelio „Pavaną mirusiai princesei“, Oleksii Podat ir Anna Dovhan bendradarbiavo kurdami garsovaizdžius Svitlanos Dovhan pasivaikščiojimui. Ihoris Babaievas garsus jo pasivaikščiojimui per griaunamą Bachmutą kurti pakvietė lietuvių garso kūrėją Dainą Dievą. 

Nuo nesąmoningo atsiribojimo nuo karo patirties baleto judesiais iki šuns vedžiojimo po balkoną išbarstytose vazonų žemėse, nuo karių, valgančių ledus, iki gęstančių miesto rožynų – kiekvienas iš šiame albume sutelktų pasivaikščiojimų autorių dalijasi asmeninėmis karo patirtimis.

Albumas bus pristatomas Kyjive vos tik jį pasieks. Už auką jis platinamas per MATTERS platformą Bandcamp’e. Visos platinimo metu surinktos lėšos bus skiriamos Ukrainos paramedikų organizacijai Hospitallers.

Albumo vizualinį identitetą patikėta sukurti Ingai Navickaitei Drąsutei ir „Hands on Press“. Būtent Ingos mintis buvo ieškant tvaresnių sprendimų spausdinti ant kartono ir risografu viena spalva po kitos spausti plakatus ir nuotraukas.

*Garso pasivaikščiojimas – tai garso pasakojimas, atliekamas gyvai arba įrašytas iš anksto, apie tam tikrą vietą ar vietas, nukreipiant eiti tam tikru maršrutu. Naratyvo formos ir temos gali būti įvairios. Iki karo Kyjivo miesto teatro kūrybininkai rengė pasivaikščiojimus įvairiuose miesto rajonuose, kurdami pasakojimus apie apleistus sodus, po-industrinius rajonus ir kita, supindami dabarties ir praeities istorijas, atskleisdami nematomus mažųjų istorijų sluoksnius.

Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar