Renginiai kraunami

« Visi Renginiai

  • Šis renginys jau įvyko.

Ankstyvojo lietuvių videomeno peržiūra „Nesugalvoti dalykai“

2019-11-15/18:00 - 20:00

Lapkričio 15 d. 18 val. Kauno menininkų namuose vyks ankstyvojo lietuvių videomeno peržiūra „Nesugalvoti dalykai” ir lietuvių videomeno skaitmeninimo projekto „Nepriklausoma sinemateka“ (www.sinemateka.lt) pristatymas. Įėjimas nemokamas.
1988 m. parodoje „Susitikimai“ Klaipėdoje Henrikas Gulbinas pristatė savo kūrinį „Nesugalvoti dalykai“ – abstrakčias audiovizualines projekcijas, eksponuotas šalia tapybos ir grafikos darbų. Šis įvykis, pirmoji lietuviško videomeno ekspozicija, ilgainiui tapo vienu atskaitos taškų menotyriniuose tekstuose apie lietuviško videomeno pradžią ir jos ribas. „Nesugalvoti dalykai“ tęsiami iki šiol – H. Gulbinas juos retkarčiais permontuoja, pritaikydamas mėgstamą muziką. Ši nenutrūkstama abstraktaus H. Gulbino kūrinio tąsa lėmė ir „Meno Avilys“ vykdomo ankstyvojo lietuvių videomeno peržiūrų programos pavadinimą. Vietoje retrospektyvaus žvilgsnio abiejuose sumanymuose svarbus kūrinių kismas laike, juos supančios aplinkybės ir galimybė kūrinius pamatyti naujai.
„Meno avilio“ inicijuotame ir sukurtame virtualiajame projekte galima susipažinti su ankstyvaisiais lietuvių videomenininkų darbais. Kūriniai atrinkti remiantis Lietuvos videomeno istorijai svarbiais kultūriniais reiškiniais, asmenybėmis ir kontekstu. Kartu publikuojami pristatomo videomeno autorių pokalbiai su šiandien aktyviais videomeno ir kino kūrėjais, prodiuseriais, kinotyrininkais bei filosofais. Projekto tikslas – atrinkti, restauruoti, skaitmeninti ir viešinti lietuvių kūrėjų videomeno kūrinius. Taip pat – aktualizuoti šiuos kūrinius viešose peržiūrose, edukacinėse programose ir ekspozicijose.Lietuvių videomeno istorija ir dabartis neatsiejama nuo įvairių, ne visada tiesiogiai su videomenu susijusių, kultūrinių reiškinių ir jų raidos Lietuvoje. Kita vertus, jo vystymąsi dažnai formavo ir lėmė įvairios atsitiktinės aplinkybės bei procesai, tiesiogiai susiję su sudėtinga ekonomine ir socialine jaunos valstybės realybe, Lietuvos meno scenos dinamika bei menininkų tarpusavio santykiais. Visi šie aspektai turėjo įtakos sudarant „Nesugalvotų dalykų“ peržiūros programą. Joje žiūrovai kviečiami susipažinti ne su chronologine videomeno raida, o su viena Lietuvos dešimto dešimtmečio interpretacijų. Todėl tarp pristatomų kūrėjų yra ne tik žinomi videomenininkai: Karla Gruodis, Gintaras Šeputis, Paulius Arlauskas ar Aleksas Andriuškevičius, bet ir „Vaizdo studijos“, Gintaro Šepučio įkurtų pirmųjų videomeno kursų Lietuvoje, studentų darbai, architekto Valdo Ozarinsko kūryba ir kiti.

Projekto vadovė ir programos sudarytoja – lietuvių vidoemenininkė ir kuratorė Gerda Paliušytė. Ji tyrinėja kultūros istoriją, joje aptinkamus stereotipus ir prieštaras. G. Paliušytę domina įvairios dokumentinės praktikos (pvz., dokufikcija), istoriniai ir popkultūros reiškiniai bei personažai, jų santykis su socialine tikrove.„Nepriklausoma sinemateka“ – nuo 2018 m. vystomas „Meno Avilio“ projektas, kurio tikslas – suteikti galimybę žiūrėti kokybiškai restauruotus filmus, susipažinti su įvairiapuse Lietuvos kino ir kultūros istorija.

Projekto idėjos autoriai: Jonas Zagorskas, Dovilė Grigaliūnaitė, Lina Kaminskaitė-Jancorienė
Restauratorius ir skaitmenintojas: Jonas ZagorskasProjekto įgyvendintojas: „Meno Avilys”
Projekto rėmėjai: Kultūros ministerija, strateginis partneris Lietuvos kultūros taryba

Informacija

Data:
2019-11-15
Laikas:
18:00 - 20:00
Renginio kategorijos:
,
Renginys Facebook:
https://www.facebook.com/events/1002386223429675/

Vieta

Kauno menininkų namai
V. Putvinskio g. 56
Kaunas,

Organizatorius

Kauno menininkų namai
View Organizatorius Website
Svetainė atnaujinama | Site under construction
This is default text for notification bar