17-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) ir Kauno menininkų namų programa „Mokumentai“ kviečia į išplėstinę diskusiją po mokumentikos pradininko Peterio Watkinso filmo „Komuna (Paryžius, 1871)“ (2000). Diskusijoje dalyvauja ir režisieriui atstovauja jo sūnus Patrickas Watkinsas ir šio filmo aktoriai Caroline Lensing-Hebben bei Pierrie Vergnaud. Pokalbį moderuos Agnė Bagdžiūnaitė.
Šiemet VDFF pristato P. Watkinso filmų retrospektyvą. Šešis svarbiausius jo kūrinius atrinko režisierė Lina Lužytė. Autoriaus kūrybos centre – žmonių santykis su žiniasklaida, taip pat medijų kaip galios ir manipuliacijų priemonės kritika. Tai atspindėti jis rinkosi mokumentiką – dokumentinio kino žanrą, kuriame imituojama tikrovė – išgalvoti įvykiai pateikiami dokumentine maniera. Režisierius jungia realybę ir suvaidintas scenas, pasitelkdamas šiuolaikinius ir istorinius kontekstus tiria politines aktualijas.
„Mokumentai“ – tai videomeno ir kino filmų, analizuojančių skirtingas realybes bei tų realybių konstravimą, sklaidos projektas.
Apie filmą:
1871 m. Versalio televizijos žurnalistai transliuoja ramią, oficialią šalies įvykių apžvalgą. Paryžiaus komunos televizija siekia pristatyti sukilėlių nuomonę. Teatrą primenančioje aplinkoje daugiau nei du šimtai aktorių interpretuoja Paryžiaus komunos veikėjus. Aktoriai išsako, ką jaučia ir ką mano apie socialines ir politines reformas. Filme vyrauja ilgų kadrų scenos. Režisierius toliau plėtoja jam būdingą stilistiką – žinių reportažo maniera pristato įvykius, nutikusius dar iki radijo ir televizijos išradimo. Pasitelkiama neprofesionalių aktorių komanda ir improvizacijos metodas. Filme gilinamasi į pasipriešinimo, pasiaukojimo, laisvės, tikėjimo utopija temas.