Rugsėjo 18 d. Kauno menininkų namuose įvyks garso menininkams ir muzikos kūrėjams skirtos praktinės dirbtuvės „Garsas erdvė{j}“. Jų metu lektoriai iš Baltijos šalių aptars garso erdvėje ir erdvės garse kategorijas, koncepcijas bei praktiką.

Kūrybines erdvinio garso dirbtuves, skirtas įvairių sričių kūrėjams ir kūrėjoms, kurie domisi įtraukaus, binauralinio, ambisoninio garso kūrimo galimybėmis, rengia industrinės kultūros platforma „Matters“, bendradarbiaudama su „Baltic Immersive Audio Network“ tinklu, Kauno menininkų namais ir „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022”.

Lektoriai iš trijų Baltijos šalių

Dirbtuves „Garsas erdvė{j}“ ves lektoriai iš trijų Baltijos regiono šalių: Theodore Parker (Estija), Martins Rokis (Latvija) ir Roberto Becerra (Lietuva).

Theodore Parker užsiėmimų metu aptars erdvės idėją ir jos, kaip parametro, santykį su muzika. Paskaitoje lektorius kalbės, ką „erdvės“ sąvoka reiškia akustinės ekologijos ir fenomenologijos srityse. T. Parker kuria elektroakustinę muziką, yra vienas Estijos elektroninės muzikos ansamblio „EMA“ narių, šiuo metu dėsto Estijos muzikos akademijoje.

Martins Rokis yra tarpdisciplinis menininkas iš Rygos, kurio domėjimosi sritys sujungia skaitmenins technologijas, garso dizainą ir audiovizualinių medijų tyrimus. Jis apžvelgs, ką reiškia sąvoka „immersive sound“, kas yra ambisoninis, binauralinis ir kitokie garso formatai, kokią praktinę naudą naujos garso technologijos gali pasiūlyti menininkams ir muzikantams. „Erdvinis garsas yra skirtas klausytojams iš visų pusių aprėpti ir suteikti erdvinę garso patirtį muzikos, kino, virtualiosios realybės, videožaidimų, muziejų ir kitose srityse“, – paaiškina vienas „Baltic Immersive Audio Network“ įkūrėjų M. Rokis.

Roberto Becerra – inžinierius, technologas, garso menininkas ir tarpdisciplinis kūrėjas, „Ideas Block“ kūrybinės erdvės įkūrėjas Vilniuje, taip pat Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorius. Per paskaitą jis nagrinės garso ir erdvės ryšį, kalbės apie garsą erdvėje ne tik kaip stereoformatą, bet ir kaip garso meno kūrinio priemonę.

Siekia tyrinėti ir dalytis

Šių dirbtuvių iniciatoriai – su „Nordic Culture Point“ programos parama įgyvendinamas „Baltic Immersive Audio Network“ (BIAN) tinklas, kurį įkūrė Latvijos menininkų kolektyvas Artillery 35. BIAN tinklo tikslas – susieti erdvinio garso kūrėjus ir garso inžinierius Baltijos regione, siekiant dalytis žiniomis, patirtimi ir bendradarbiauti. Organizacija inicijuoja ir organizuoja dirbtuves bei kuria atvirą duomenų bazę, priemones, paskatinsiančias šios srities žinių mainus ir suteiksiančias prieigą prie jų tiems, kuriems to stinga, ypač savarankiškai žinias gilinantiems kūrėjams.

Nuo 2018 m. vykdomos industrinės platformos „Matters“ tikslas – per penkerius metus apžvelgti aktualios industrinės muzikinės kultūros turinį ir sukurti neformalaus ugdymo bei mainų galimybes elektroninės muzikos kūrėjams. Platforma atsirado kaip „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022” dalis, o nuo 2020 m. tapo ir Kauno menininkų namų programos dalimi.

„Matters“ projektas kviečia į garso rezidencijas, kūrybines dirbtuves, koncertus ir laboratorijas. Per projekto vykdymo laikotarpį „Matters“ išleido tris albumus, prieinamus platformos „Bandcamp” puslapyje, kurie skirti palaikyti industrinės ir eksperimentinės muzikos kūrėjų veiklą bei pristatyti ją platesniam klausytojų ratui.

Programos kuratorė, menininkė ir tyrėja Daina Pupkevičiūtė teigia, kad šia programa siekiama veikiau dalytis ir tyrinėti, o ne teigti ir apibrėžti: „Kas yra industrinė ir eksperimentinė elektronika turbūt kiekviena (-as) kurėja (-as) galėtų apibrėžti savitai. Man įdomu tyrinėti, kaip šioje įsivaizduojamoje erdvėje, kurią vadiname „industrine kultūra“ – o tai labiau santykinis raktažodis, padedantis apibrėžti galimą garsų koloritą, nei apčiuopiama ir nejudinama artefaktų bei praktikų aibė – save randa įvairiausių garsų darytojai, didžėjos, eksperimentatoriai, teoretikės, specifinių vaizdų ir tekstų autoriai. Tad man norisi sukurti laikinas erdves: festivalio, koncerto, dirbtuvių, mokymų formomis, kuriose šie žmonės galėtų susitikti ir apsimainyti savo žiniomis bei garsais ir kurios būtų skirtos palaikyti vieniems kitus bei augti drauge, kaip vienai iš daugelio įvairių (įsivaizduojamų) kūrybinių bendruomenių.”

Dirbtuvės įvyks rugsėjo 18 d. Kauno menininkų namuose. Dalyvavimas dirbtuvėse nemokamas, tačiau privaloma registruotis elektroniniu paštu, nurodant savo vardą ir pavardę bei telefono numerį. Į dirbtuves, vadovaujantis galiojančiais nutarimais, bus įleidžiami tik galimybių pasą turintys dalyviai. Dirbtuvių dalyvių skaičius ribotas, jos vyks anglų kalba.