Nuo Goethės iki anarchizmo: paroda „Pirmiausia veiksmas buvo!“ atskleidžia anti-imperialistų judėjimų Lietuvoje istoriją

Nuo Goethės iki anarchizmo: paroda „Pirmiausia veiksmas buvo!“ atskleidžia anti-imperialistų judėjimų Lietuvoje istoriją

Publikavimo data:

2023 05 15

Kovo 17 d. 19 val. Kauno menininkų namuose bus atidaryta paroda „Pirmiausia veiksmas buvo!“, kuri papildys Balstogėje, Lenkijoje pradėtą pasakojimą apie ankstyvo 20 a. anti-imperialistinio judėjimo istoriją ir pasipriešinimo naratyvus šiuolaikiniame mene ir aktyvizme. Šiuolaikinio meno erdvė Vilniuje „Swallow“, Balstogėje įsikūrusi galerija „Arsenal“ ir Kauno menininkų namai kartu su devyniais menininkais iš Lietuvos ir Lenkijos atvers šios istorijos archyvus ir taip parodą įsups į pokalbį apie radikalių kolektyvinių ir asmeninių naratyvų rašymo bei skaitymo būdus, apie pasipriešinimo dominuojančioms galioms ir jų reprezentacijos formoms (ne)galimybes, apie kasdienybės paraščių nelygumus. Paroda veiks iki gegužės 1 dienos.

 „Pirmiausia veiksmas buvo!“ – žodžiai iš Johano Wolfango Goethės „Fausto“, kuriais prieš sudarydamas sandorį su Mefistofeliu, mokslininkas pripažįsta veiksmo pirmenybę prieš mintį ir žodį pasaulio tvarkos kaitoje. Šiuos žodžius 1906 m. Balstogėje, Dnipre ir Odesoje veikusi anarchistų grupuotė „Juodoji vėliava“ pasirinko kaip šūkį, kuriuo nedviprasmiškai išreiškė agresyvios fizinės jėgos taikymą priešinantis tuometinei caro valdžiai bei vis labiau įsigalintiems pramonininkams ir bankininkams. Šios ir kitų anti-imperialistinių grupuočių veikusių teritorijoje, kurią šiuo metu dalina Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos, Moldovos ir Rusijos valstybių sienos, istoriją 2020 m. prikėlė Balstogės galerijoje „Arsenal” vykusi paroda „Na początku był czyn!”. Jos kuratoriai ne tik atvėrė šiuos archyvus, bet ir kartu su menininkais (ir) aktyvistais apmąstė šiandienos socialinių, politinių ir šiuolaikinio meno virsmų kontekstą.

 Parodos metu iki gegužės 1 d. socialiniame centre „Emma“ ir Kauno menininkų namuose vyks diskursyvi renginių programa, kurioje bus istorijų ir diskusijų apie ryškias maištautojų asmenybes, pasakojimų apie menkai žinomus archyvus, pasipriešinimo iniciatyvas, dragą ir savileidybą. Diskursyvioje renginių programoje dalyvaus tyrėjai/os, aktyvistai/ės, kuratoriai/ės ir menininkai/ės: Viktorija Kolbešnikova, Aleksander Łaniewski, Tomas Marcinkevičius, Darius Pocevičius, Auksė Petrulienė, Asta Volungė, Querelle.

 Parodoje „Pirmiausia veiksmas buvo!“ savo darbus eksponuos 9 menininkai iš Lietuvos ir Lenkijos: Anastasia Sosunova, Agnė Jokšė, Anton Karyuk, Naglis Kristijonas Zakaras, Goda Palekaitė ir Adomas Palekas, Iza Tarasewicz, Liliana Zeic, Gardino archyvo nežinomas autorius.

 Kovo 17 d. Parodos atidarymo dieną  kuratoriai Mathew Post ir Katarzyna Różniak-Szabelska papasakos apie parodos vykusios Balstogėje įgyvendinimo procesus. Vėliau visi bus kviečiami į ekskursiją po parodą su menininkais ir kuratoriais. Vakaro pabaiga persikels į socialinį centrą „Emma“, kuriame bus galima pamatyti ir išgirsti Querelle pasirodymą.  

 

atidarymo vakaro programa:

19:00 Atsidaro parodos durys Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56-1, Kaunas)

19:30 Pokalbis su parodos Balstogėje „Na początku był czyn!” kuratoriais Matthew Post ir Katarzyna Różniak-Szabelska

20:00 Ekskursija po parodą su menininkais ir kuratoriais

21:00 Atidarymo vakarėlis su Querelle socialiniame centre „Emma” (A. Mickevičiaus g. 35, Kaunas)

 

Parodos kuratoriai: Edgaras Gerasimovičius, Vaida Stepanovaitė

Tyrimo ir renginių programos kuratorė: Agnė Bagdžiūnaitė

Parodos Balstogėje „Na początku był czyn!” kuratoriai: Matthew Post ir Katarzyna Różniak-Szabelska

Dizainas: Vytautas Volbekas

Organizuoja: Kauno menininkų namai, Swallow (Vilnius), galerija Arsenal (Balstogė)

Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba

Dėkojame: Antanui Stanislauskui, socialinio centro „Emma“ kolektyvui.