Architextura_Unchange and Evolving_paroda
calendar
2023 12 04 2024 01 03
calendar
I
I 8:00 - 16:00
II
II 8:00 - 16:00
III
III 8:00 - 16:00
IV
IV 8:00 - 16:00
V
V 8:00 - 16:00
VI
VI 10:00 - 16:00
VII

ArchiTextura: Unchanged & Evolving

calendar
2023 12 04 2024 01 03
calendar
I
I 8:00 - 16:00
II
II 8:00 - 16:00
III
III 8:00 - 16:00
IV
IV 8:00 - 16:00
V
V 8:00 - 16:00
VI
VI 10:00 - 16:00
VII

Gruodžio 4 d. Kauno menininkų namuose pristatoma architekčių ir tarpdisciplininių menininkių Rasos Chmieliauskaitės (Lietuva) ir Tomomi Homma (Japonija) abiejose valstybėse dvejus metus vystyta interaktyvi sensorinės architektūros paroda “Unchanged & Evolving”. Parodos kuratorius – menotyrininkas dr. Justinas Kalinauskas.

Ši paroda yra 2022 m. Kaune vykdytos nevizualios architektūros kūrybinės rezidencijos ir buvusiame Kauno centriniame pašte pristatytos parodos tąsa. Antrus metus vystomo architektūrinio tyrimo metu dvi menininkės, atstovaujančios savitas Lietuvos ir Japonijos kultūras, tyrinėja tradicinės architektūros reiškinius abiejose valstybėse, bandydamos tarp šalių megzti tarpkultūrinį dialogą, įveikiantį tiek kalbinį, tiek vizualinį barjerus ir leidžiantį per įvairius pojūčius – lytėjimą, uoslę bei klausą – atpažinti universalią abi kultūras atliepiančią architektūrinę gramatiką. 2023 m. rezidencija persikėlė į Kobės miestą Japonijoje, kur lapkričio mėn. pristatoma pirmoji parodos dalis. Antroji parodos dalis gruodžio mėn. atvežama į Kauną.

Parodoje pristatoma sensorinė instaliacija gimė iš nuoseklaus kūrybinio proceso 2022-2023 m. lankant įvairius etninės architektūros objektus Lietuvoje ir Japonijoje, o taip pat kūrybinių dirbtuvių su Lietuvos ir Japonijos aklųjų ir silpnaregių bendruomenėmis. Menininkės remiasi požiūriu, jog gilus, kultūriškai įkrautas ir socialiai produktyvus architektūros pažinimas negali pasireikšti vien per formalų architektūros perskaitymą, bet reikalauja platesnės perspektyvos, kuri atsiskleidžia mokinantis iš kitaip pasaulį suvokiančių visuomenės grupių (dažnai patiriančių kultūrinę atskirtį dėl tam tikrų negalių), o taip pat skirtingų kultūrų patirties, kurioje atrandamas nepažintas asmeninis santykis su architektūra ir išgyvenamas naujas jos poveikis žmogui.

Skirtingai nei architektūrinėje ekspozicijoje, šioje parodoje yra iš esmės permąstoma architektūros lauke konvenciškai taikoma kūrybinė logika, ne tik pristatant su neregių bendruomene atrastus architektūros pažinimo metodus, bet ir interaktyvioje instaliacijoje atskleidžiant menininkių vystomą nevizualaus aplinkos pažinimo semantiką.

Rasa Chmieliauskaitė yra architektė ir menininkė iš Kauno, pastaruosius penkerius metus dirbanti su nevizualios architektūros pažinimo tyrimais į kuriuos įtraukia Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos bendruomenę ieškodama įvairesnių dialogo su mus supančia aplinka formų, kurios diktuoja mums naujas erdvės organizavimo galimybes ir gilesnį architektūros fenomeno perpratimą. Rasos projektuose didelis dėmesys yra skiriamas bendruomenei ir jos santykių su supančia aplinka atskleidimui.

Tomomi Homma (本間智美) yra architektė, menininkė ir prodiuserė iš Onomičio miesto Hirošimos prefektūroje Japonijoje. Jos kūryboje darniai tarpusavyje derinami atminties fenomenas, ir konceptualus viešosios erdvės dizainas. Menininkė atstovauja Japonijos kūrėjų kolektyvą OBI, su kuriuo įgyvendina įvairius kūrybinius projektus, surištus su tradicine architektūra, Japonijos amatais bei atminties tema ir socialiniu turiniu: apleistos architektūros pritaikymą meninėmis priemonėmis, po natūralių kataklizmų (žemės drebėjimų, cunamių, taifūnų) pasikeitusio architektūrinio-urbanistinio kraštovaizdžio atkūrimą, bendruomenių įtraukimą į supančios aplinkos formavimą ir kitus socialiai orientuotus projektus.

Paroda nemokama

KURATORIUS: Justinas Kalinauskas (LT)

MENININKĖS: Rasa Chmieliauskaitė (LT), Tomomi Homma (JP, artist collective OBI)

Komunikacija JP: Atsuko Kato

Grafinis dizainas: Kornelija Zizaitė

Projekto asistentas: Kuki Takuya

Projektą organizuoja: ArchiTextura LAB, Kauno menininkų namai

Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, EU-Japan Fest Committee

Partneriai: menininkų kolektyvas OBI, C.A.P. KOBE STUDIO Y3, Atelier Mitsushima Sawa-Tadori, HAIOKU group.