Mada. KMN gimtadieniui artėjant
calendar
2023 11 23
clock
16:00

Mada. KMN gimtadieniui artėjant

calendar
2023 11 23
clock
16:00

Lapkričio 23 d. 18 val., Kauno menininkų namų gimtadieniui artėjant, kviesime pamąstyti apie drabužių madą. Vakaro programoje jūsų lauks Ievos Baltrėnaitės paskaita Skurdas ir vaizduotė: lietuvių apranga iki mados ir menininkų Valdo Ozarinsko ir Aidos Čeponytės video filmas „Vidurio Europos vyrai“.

Apie paskaitą

Paskaitoje Skurdas ir vaizduotė: lietuvių apranga iki mados Ieva Baltrėnaitė-Markevičė pristatys penktus metus vykdomo meninio tyrimo procesą bei rezultatus. Vienas pagrindinių tyrimo objektų - Lietuvos moterų drabužiai ir jų istorijos iš 1940-1970 m. Savadarbiai rūbai byloja apie jų fone vykusius lemtingus XX a. įvykius: pasaulinį bei partizaninį karus, kurie staiga ir negrįžtamai pakeitė visuomenės audinį. Šias tragedijas lydėjo didžiuliai gyventojų persislinkimai, sąlygoti Holokausto, tremčių į Stalino gulagą, bėgimo į Vakarus karui baigiantis, vokiečių ir lenkų repatriacijų, kaimo kraustymosi į miestą bei emigrantų iš SSRS srauto. Karas, okupacijos, išvietinimas – tai skurdas, plėšimai ir netektys, tačiau taip pat ir pastangos gyventi netgi pačiu tamsiausiu metu.

To laikotarpio Lietuvos moterų drabužių istorijos yra itin unikalios, o patys drabužiai savo medžiagiškumu, atsiradimo aplinkybėmis ir tolimesniu gyvenimu byloja apie juos nešiojusių žmonių ir jų meto buities istoriją.

Apie filmą

2000 m. rašytojas Rolandas Rastauskas, menininkas Dainius Liškevičius, architektai Tadas Balčiūnas ir Gintaras Kuginys, fotografai Saulius Paukštys ir Arūnas Baltėnas bei kiti žinomi šalies vyrai atvėrė savo spintų duris menininkams Valdui Ozarinskui ir Aidai Čeponytei. Iš to gimė projektas „Vidurio Europos vyrai“, kurio dalis – iki šiol beveik nerodytą dokumentinė video medžiaga.

Praėjus daugiau nei dvidešimt metų, „Meno avilio“ Sinematekos kuratorė Gerda Paliušytė kartu su kūrinio bendraautore Aida Čeponyte iš projekte užfiksuotos medžiagos sumontavo naują, valandos trukmės, video kūrinį. Kūrinio premjera įvyko tęstiniame vasaros kino peržiūrų ir renginių cikle „Gilios upės tyliai plaukia“. Taigi, Kauno menininkų namuose įvyks antroji šio kūrinio peržiūra.

Renginio partneris: VšĮ „Meno avilys“

Filmo peržiūrą finansuoja Lietuvos kino centras