NICHE koncertų ciklo plakatas
calendar
2023 04 06
clock
16:00

NICHE | Gintė Preisaitė, Guostė Tamulynaitė

calendar
2023 04 06
clock
16:00

Balandžio 6 d. 19 val. Kauno menininkų namuose prasideda koncertų ciklas NICHE, skirtas skleisti ir pristatyti jaunosios kartos lietuvių garso meninink(i)ų ir kompozitorių kuriamą gyvai atliekamą šiuolaikinę elektroakustinę muziką. Kompozitorės ir atlikėjos Jūros Elenos Šedytės sudarytoje ciklo programoje bus pristatoma Lietuvoje ir užsienyje kuriančių lietuvių meninink(i)ų vokalinė, instrumentinė/kamerinė, elektroninė alternatyvioji kūryba, klubinė ir eksperimentinė muzika.

Ciklą atidarys elektroakustinės improvizacinės muzikos kūrėjos ir atlikėjos Gintė Preisaitė (Kopenhaga) bei Guostė Tamulynaitė (Oslas). Jos abi savo atlikėjinę veiklą pradėjo Kaune, kaip klasikinės muzikos pianistės, tačiau studijų metais pasuko į šiuolaikinių improvizacijų ir eksperimentinių kompozicijų lauką. Dabar Gintė Preisaitė domisi išplėstinėmis fortepijono technikomis, savitų harmonijų ir struktūrų paieškomis, eksperimentuoja elektronika, o Guostė Tamulynaitė į savo kūrybą įtraukia vis daugiau kitų meno disciplinų elementų: judesį, scenografiją ir siurrealizmo įkvėptus savos gamybos kostiumus._

Koncertai NEMOKAMI.

Dalyvės

Gintės elektroakustinė muzika – tai nestudijinių įrašų adaptacijos ir transformacijos, garso re/de/konstrukcijos, granuliacijų bei industrinių faktūrų kūrimas. Visa tai meninkė apipina švelniomis harmonijomis ir koliažinėmis melodijomis. Gintę domina sintetinio ir organinio garso samplaikos, kuriose kuriasi naujos neatpažintos erdvės. Menininkės kūryboje ryškūs fortepijono, kaip pagrindinio instrumento, tyrinėjimai. Daugeliu atveju šis instrumentas tampa meninkės idėjų atspirties tašku. Pasak Gintės „fortepijonas - tai galimybių mašiną, kurios pagalba atsiskleidžia daugybė garso pasirinkimų, tereikia šį instrumentą rekontekstualizuoti ir paieškoti žaismingų būdų, kaip fortepijono skambesyje įpinti įvairius objektus, įrankius ir elektroniką“.

Be abejonės Gintė groja fortepijonu ir „tradiciniu“ būdu: tyrinėja harmoniją ir istoriją. Visa tai realizuoja net keliose savo grupėse, dalyvaudama jose kaip pianistė, improvizatorė ir kompozitorė. Platus kūrybinės ir atlikėjinės veiklos spektras padeda ieškant muzikoje naujovių, siurprizų, pranašumų, nežinomųjų.

Šiuo metu menininkė reziduoja Kopenhagoje (RMC) ir tyrinėja vietinę sceną grodama ir kurdama su įvairiais eksperimentinės, džiazo, šiuolaikinės muzikos scenų atlikėjais.

Guostė Tamulynaitė yra Osle gyvenanti menininkė, įgijusi fortepijono magistro laipsnį bei studijavusi kompoziciją ir improvizaciją Norvegijos muzikos akademijoje (NMH). Guostė yra sukūrusi ir atlikusi muziką daugelyje muzikos, teatro ir šokio pasirodymų, kurie gastroliavo tiek Norvegijoje, tiek Europoje. Guostė yra viena iš menininkų kolektyvo „Blomsterbed“ (liet. “Gėlių lysvė”) steigėjų ir dalyvių, kuris kuria tarpdisciplininius pasirodymus. Su kompozitore Marte Røyeng yra įsteigusios muzikos-teatro duetą RøyengTamulynaiteCo. Pastarojo kolektyvo sukurta kamerinė opera, kurioje Guostė buvo viena iš kompozitorių ir atlikėjų, “De vender alltid tilbake" (liet. “Jie visuomet sugrįžta”), buvo pastebėta ir įvertinta publikos bei kritikų. Opera ypatingai pasižymėjo tuo, kad kompozitorės buvo atsakingos ne tik už muziką ir atlikimą, bet ir už viso kūrinio produkciją - Marte sukūrė libretą, o Guostė - scenografiją ir kostiumus.