Artėja performansų programa „Service“

Artėja performansų programa „Service“

Publikavimo data:

2022 06 14

„Service“ – tai vienos dienos performansų programa, kuri vyks birželio 18 d. Kauno menininkų namuose ir pristatys unikalias „paslaugas“, kurtas šių menininkų: Vaidas Bartušas, JL Murtaugh, Dasha Chechushkova, Gabrielė Černiavskaja, Anton Karyuk, Borys Kashapov, Mila Kostiana, Natasha Kushnir, Dovilė Lapinskaitė, Lietuvos queer archyvas / „išgirsti“, Lisa Lurati ir Noah Sartori, Ieva Maslinskaitė ir Bødvar Hole, Martyna Meškauskaitė, Saulė Noreikaitė, Kseniia Shcherbakova, Olena Siyatovska, Erik Vojevodin.

Tokiu „paslaugos“ supratimu siekiama peržengti paslaugų pramonės rinkos logiką ir pakviesti dalyvius iš naujo interpretuoti ir pasisavinti „paslaugos“ idėją, ir užuot tiekus produkciją kitiems, susikurti šį mainų procesą pagal savo poreikius. „Service“ yra projektas, skirtas mainytis energija ir rūpesčiu.

„Service“ siūlo unikalias paslaugas, kurios pripažintų savitą asmens patirtį, įgūdžius, žinias ir požiūrį bei perteiktų vertingą patirtį kitam. Tai galėtų būti unikalus nagų dizainas ar tapybiška makiažo koncepcija, teksto skaitymas neįprastu balsu, mėgstamiausios dainos atlikimo švilpaujant pamoka, pokalbis apie orą ar bet ką kitą. Paslaugos teikimas vienas kitam suteikia galimybę užmegzti ryšį, pasijusti reikalingiems ir mylimiems. Kartais neturėjimas galimybės to padaryti yra pats liūdniausias dalykas. Paslaugų teikimo situacija taip pat sukuria erdvę mainams su nepažįstamuoju ir suteikia galimybę pažinti žmogų ar situaciją, kurių pažinti nesitikėjai.


Dalyvaujantys menininkai ir praktikai:

Vaidas Bartušas „Balso joga“

Ši paslauga skirta žmonėms, kurių darbo įrankis – balsas. Performatyvaus serviso metu dalyviai kartu su Vaidu Bartušu aptars kylančias balso naudojimo problemas, ieškos sprendimų.

Mainų tipas: mokestis (nuo 10 Eur iki 25 Eur už užsiėmimą).

Vaidas Bartušas yra profesionalus dainininkas, vokalo meno tinklo įkūrėjas, yra išleidęs du albumus: „Kodėl?” ir „Tylios pievos”. Dalyvauja įvairiuose multidisciplininiuose projektuose su Lietuvos filharmonijos orkestru „Musica Humana”, Lietuvos nacionaliniu variniu orkestru „Trimitas” ir Lietuvos nacionaliniu dramos teatru.


JL Murtaugh „Biuras“

Biuras – tai nuolatinė konsultacinė paslauga, kurios modelį įkvėpė Lori Waxman 15 metų trunkantis projektas „60 žodžių per minutę meno kritikas“. Šis projektas palengvino menininkų prieinamumą per profesionalų rašymą. Užsiėmimai gali būti susiję su produkcija, techniniais patarimais, nuomone apie vystomą projektą ar strategiją.

Mainų tipas: „Biuro“ sesijos yra dokumentuojamos ir gali virsti į raštišką, lankytojui pritaikytą atsakymą. Lankytojai turėtų užsiregistruoti iš anksto ir rezervuoti laiką naudodamiesi paprasta anketa, kuri padės nustatyti konkrečius jūsų poreikius ir tyrimų interesus. Užsiėmimai vyks anglų kalba ir truks apie keturiasdešimt penkias minutes.

JL Murtaugh yra menininkas, kuratorius, rašytojas ir konsultantas, nuo 2014 m. organizuojantis tokius projektus kaip „Syndicate“. Šiuo metu Murtaugh yra meno klubo ir darbuotojų valgyklos „Autarkia“ Vilniuje, Lietuvoje, meno vadovas.

„Syndicate“ yra taki šiuolaikinio meno platforma, gamybos biuras, nepriklausoma galerija ir kūrybinis patarėjas, rengiantis tarptautines parodas, renginius ir leidinius.


Daša Čečuškova „Buvimas kartu su medžiu“

Pokalbis su kitais, gamta ir su savimi, kol esi tvarsčiais (su piešiniais ant tekstilės) pririštas prie medžio. Šis veiksmas yra susijęs su gijimu ir vidinių jausmų išgyvenimu kartu – tai bandymas pasijusti nedideliu jaunu medeliu, kuris yra parištas, kad geriau augtų.

Mainų tipas: auka.

Daša Čečuškova baigė Grekovo Odesos meno mokyklą ir įstojo į Nacionalinę dailės akademiją Kijeve. Čečuškova savo kūryboje naudoja mišrią techniką: fotografiją, vaizdo įrašus, piešimą, tapybą, poeziją, siuvinėjimą ir hepeningą. Ji siekia suvokti žmonijos ir gamtos ryšį ir tai kaip stipriai žmogus išlieka harmonijoje su aplinka ir savimi.


Gabrielė Černiavskaja „Išerdvinta“

Černiavskaja siūlo pasikalbėti ir sudalyvauti piešimo užsiėmime, kurio metu neįprastai (kartais nepraktiškai, keistai ir poetiškai) būtų bandoma išerdvinti ir pererdvinti bet kokią erdvę. Nuo vienos iki dviejų valandų trukmės užsiėmime jūsų pasirinktoje erdvėje galėsime apibrėžti kliūtis, „panaudotus modelius“ ir permąstyti erdvę pažindami jus, svajodami ir vizualizuodami idėjas popieriuje.

Mainų tipas: būsima pasirinkta paslauga, objektas arba kvietimas bendradarbiauti ateityje.

Gabrielė Černiavskaja yra architektė, dirbanti tarpdisciplininiame lauke, kur susijungia architektūra ir kitos medijos. Šiuo metu menininkę domina nemateriali architektūra ir erdvinės transformacijos naudojant netradicinius įrankius, taip pat architektūros jungimas su psichofizika, naudojant erdvę ir objektą asmeniniam jausmui „įžiebti“.


Anton Kariuk „Asmeninė vėliava“

Po trumpo pokalbio, Kariukas sukurs vėliavą pagal tos dienos dalyvį. Vėliavą sudarys unikalus abstrakčių spalvų derinys, kuriame bus galima pajusti tik vizualinį malonumą, nekreipiant dėmesio į „normų“ sąvoką ir kuriant savo reikšmes bei nepriskiriant šiam simboliui įprastų denotacijų.

Mainų tipas: paslauga nemokama arba jūsų pasirinkta auka.

Anton Kariuk yra tarpdisciplininis menininkas iš Ukrainos šiuo metu gyvenantis Vilniuje. Remdamasis savo, kaip queer migranto, patirtimi jis nagrinėja tokias temas kaip socialinė ekologija, humanizmas, marginalumas ir tapatybė. Neribojamos muziejų ir galerijų, Kariuko meninės praktikos persikelia į platesnę – viešąją erdvę.


Boris Kašapov „Nagų paveikslai“

Kašapovas kuria unikalią nagų dailę savotiškai konstruodamas žmogų, kaip gyvą klajoklišką meno instituciją, visur nešiojančią nagų parodą. Manikiūro metu Kašapovas pasakoja apie abstrakčios tapybos tradicijos ištakas, veiksmo tapybą ir dalyvaujamojo meno praktikas, kuriomis remiasi.

Mainų tipas: tapimas laikina klajokliška meno institucija, kuri reklamuos parodą ant nagų.


Mila Kostianá „Šaknys“

Nestabilumo ir emocinio išsekimo metu meditacinis darbas padeda orientuotis mintyse ir jausmuose. Kostianá kviečia jaukiam pokalbiui, kuris padėtų atkurti aptartų vietų ir dalykų simbolius ir įvaizdžius. Tuo pat metu mintyse ji sukurs savitą kūrinį naudodama džiugesį keliančios vietos ar kitų pokalbio metu paminėtų dalykų vaizdinius.

Mainų tipas: pasitikėjimas.

Mila Kostianá įgijo formalų išsilavinimą kultūros studijų ir dizaino srityje. Kaip multimedijos dizainerė ir vizualumo tyrinėtoja, Kostianá domisi feminizmu ir lyčių studijomis, queer ir dekolonijine teorija bei politine filosofija. Jos praktika daugiausia susijusi su Kijevo kultūros paveldu.


Nataša Kušnir „Grandininė reakcija“

Kušnir išdėsto domino kauliukus. Kiekvienas išdėstymas simbolizuoja svarbiausią dalyką kiekvienam iš mūsų: namus, meilę, gamtą, taiką ir gyvenimą. Kiekvienas norintis gali žaisti šį žaidimą ir taip patirti didžiulį krentančių domino kauliukų sukeltą malonumą, primindamas sau apie šiuos pagrindinius dalykus, prie kurių esame prisitaikę savo gyvenime.

Mainų tipas: žiūrovai savo ruožtu paleidžia domino kauliukų grandinę.

Natalija Kušnir (Natusia) yra menininkė, vaizdingų skulptūrinių objektų ir instaliacijų autorė. Pagrindinė Kušnir kūrybos tema – žmogus ir tiesioginis jo dalyvavimas socialiniame gyvenime, išlikimo būdai ir individų stebėjimas.


Dovilė Lapinskaitė „Sapnų gaudyklė”

Lankytojai galės naudotis „Sapnų gaudykle” arba patys būti sapnų pasakotojais. Kiekvienas, besinaudojantis šia paslauga, galės pasirinkti, ar papasakoti savo sapną, kurį Lapinskaitė įrašys į savo sapnų žurnalą, arba pasirinks sapną, kurį nori išgirsti.

Mainų tipas: dalyviai naudojasi „Sapnų gaudykle”.

Dovilė Lapinskaitė baigė vaizduojamojo meno ir meno istorijos studijas Goldsmiths universitete Londone. Domisi analogine fotografija ir kinu, filmuoja 16mm juosta, taip pat rašo poeziją bei prozą. Savo kūryboje nagrinėja aistros, seksualumo, LGBTQ+ temas, nes “personal is political”. Dovilės nuomone, menas turi būti politiškai angažuojantis, skatinantis pokyčius ir įkvepiantis veikti, todėl ji teigia norinti kurti kiną, kuris ne tik atspindi, bet ir kuria realybę.


Lietuvos queer archyvas / „išgirsti“ Ekskursija į queer archyvą

Paslaugos metu bus kalbama apie queer atmintį, queer objektus ir Lietuvos queer archyvą. Atsitiktiniai ar suplanuoti pasirinkimai nukreips į konkrečią medžiagą: nuotraukas, rašinius, garsus ir pan. Su/paslaugos gavėju archyvas aptars objektų queer’iškumą ir suvokimo galimybes.

Mainų tipas: prašoma pasidalinti seniausia queer istorija, kurią pamena paslaugos gavėjas arba išeiti nesumokėjus.

Augustas Čičelis ir Viktorija Kolbešnikova yra lyčių tyrinėtojai, Lietuvos queer archyvo iniciatoriai, Vilniaus festivalio „Kreivės” nariai ir kultūrinės-socialinės erdvės „išgirsti” kuratoriai.


Ieva Maslinskaitė ir Bødvar Hole „Gilaus žaidimo laboratorija“

Laboratorijoje galima rasti kolekciją daiktų ir medžiagų su neribotomis galimybėmis, jei tik pasitelkti vaizduotę ir intuiciją ir bendrauti su šiais pažįstamais objektais nepažįstamu būdu. Kažką paimti, laikyti, suspausti, mesti, piešti, dažyti, pertvarkyti, sudėti su kažkuo kitu, griauti, išardyti, pasiklysti ir daryti ką nors vien tam, kad daryti.

Mainų tipas: Laboratorija prasideda nuo dalyvio! Norint patekti į laboratoriją, reikia paaukoti ką nors jos kolekcijai! Tai gali būti daiktas ar medžiaga, galbūt tai kažkas kišenėje, o gal skintos gėlės? Taip laboratorija galės plėstis, o kurti bus galima su viskuo kas siūloma!

Ieva Maslinskaitė ir Bødvar Hole, menininkų duetas (taip pat ir solinis) iš Lietuvos ir Norvegijos, šiuo metu įsikūrę Hagoje, Nyderlanduose. Skirtingi jų darbo metodai, tačiau tas pats gilus intuicijos ir netradicinių žinių įvertinimas dažnai lemia tam tikrą vaisingą bendradarbiavimą. B. Hole darbą skatina spontaniškumas ir vadovaujamasi intuicija. I. Maslinskaitės praktiką skatina domėjimasis žmogaus santykiais su aplinka jos pražūties amžiuje.


Martyna Meškauskaitė „Move Booth“

„Move Booth“, tai netradicinės terapijos kambarys, kuriame susitinkame vieno šokio seansui. Čia būsime tik dviese, tad pagrindinė šios terapijos sąlyga – išsišokti nevaržant savęs ir savo kūno. Taigi, išrinkite savo mėgstamą dainą, o aš palaikysiu jums kompaniją kvailiojant ir pasikeliant savo dienos laimės dozę.

Mainų tipas: palikti atisliepimus prieš ir po paslaugos. Atsakymai taps M. Meškauskaitės tolimesnio šio projekto vystymo dalimi – kūrybiniu „honoraru” (atsiliepimai visiškai anonimiški).

Martyna Meškauskaitė baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, šiuolaikinio šokio ir pedagogikos bakalauro studijas, dabar dirba su šiuolaikinio šokio mokytoja ir šokėja, daugiausia – somatinių šokių srityse, judesio tyrimuose. M. Meškauskaitei priklauso šokio studija Vilniuje, kurioje ji dėsto somatinį judėjimą ir improvizaciją neprofesionalams.


Saulė Noreikaitė „Pasiruošimas“

Dalyviams bus suteikiamas individualus veido savimasažo ir veido mankštos instrukcijos. Ši paslauga idealiai tinka tiems, kurie nori jaustis žvaliai, sutelkti dėmesį į savo fizinį kūną ir suvokti savo fizinį aš. Tikimasi, kad ši individualizuota praktika dalyviui bus naudinga ir po vedamos sesijos, tas pačias procedūras ji/jis galėtų kartoti ir namuose.

Mainų tipas: tikimasi, kad auditorija bus nuoširdi ir atvira šiai patirčiai, dalinsis asmeninėmis detalėmis apie savo kasdienybę ir kūną, tam kad ši individualizuota sesija galėtų įvykti.

Saulė Noreikaitė – tarpdisciplininė menininkė, dirbanti tarp vizualiojo meno ir šokio sričių. Baigė Karališkosios dailės akademijos Hagoje dailės bakalauro studijas, šiuo metu studijuoja VMU Socialinę antropologiją. S. Noreikaitė mąsto, ką reiškia turėti kūną XXI amžiuje, kaip keičiasi santykiai su mūsų kūnais dėl įvairių aplinkos ir visuomenės veiksnių.


Lisa Lurati ir Noah Sartori „Žinutės pristatymas“

„Žinutės pristatymas“ susideda iš telefono skambučio trečiajam asmeniui, kurį pasirenka dalyvis, su tikslu perduoti žinutę. Pranešimas gali būti bet kokio tipo*: apie meilę, draugystę, priminimas apie susitikimą išgerti kavos, tiesiog pasveikinimas, abstrakti mintis, eilėraščio eilutė ar vakar susapnuotas sapnas. Dalyviui pasirinkus, žinutę perduotų Lurati arba Sartori.

*Nesiųsime neapykantos, rasistinio, homofobinio, transfobinio, mizoginiško ar seksualinio priekabiavimo turinio žinučių.

Mainų tipas: trumpas pasirinktos kūno dalies masažas.

Lisa Lurati yra Šveicarijos menininkė, dirbanti su fotografiniais procesais, vaizdo įrašais ir skulptūra. Ja domina santykis tarp žmonių, ne žmonių, gamtos ir dangaus kūnų. Noah Sartori yra muzikantas, renginių organizatorius ir pradedantysis ūkininkas.


Ksenija Ščerbakova „Rojiškas dangus“

Ščerbakova įsivaizduoja plaukų augimą kaip ilgalaikį performansą. Šiam procesui vadovauja kirpėja, kuri įvykdo šią metamorfozę, kaip panorėjusi. Svarbi yra ne tik veiksmo vystymo vieta, bet ir kliento būsena – kiek ji/s atviri apsikirpimui.

Mainų tipas: kaip tikroje kirpykloje, Ščerbakova prašo susimokėti už paslaugą. Klientas pasirenka kainą.

Ksenija Ščerbakova yra tarpdisciplininė menininkė, gyvenanti Odesoje, Ukrainoje. Ji yra įkūrusi eksperimentinės muzikos projektą -xraketa, pradėjo projektą „Raiskii Raiii“ (Rojaus dangus) ir kartu su savo partneriu įkūrė drabužių perdirbimo prekės ženklą „Circulation of Infernation“. Ji taip pat yra Odesos kūrybinės bendruomenės, įsikūrusios apleistame laivų remonto fabrike SRZ-2, narė.


Olena Siatovska „Skaitymas prieš užmiegant“

Skaitymas prieš miegą yra įprasta vaikystės praktika. Klausymosi procesas primena meditaciją ir ypatingą bendravimo būdą. Šios paslaugos metu dalyviai klausysis ukrainietiškų lopšinių.

Mainų tipas: paslauga nemokama arba bet kokia simbolinė suma.

Olena Siatovska studijavo Oleso Gončaro nacionaliniame universitete ir Poznanės dailės universitete. Menininkė daugiausia dėmesio skiria socialiniams santykiams, žmogaus teisėms ir skaitmeninės plotmės tapatybei. Ji dirba su naujomis medijomis, performanso menu, vaizdo menu ir instaliacijomis.


Erik Vojevodin „Eiti už geresnį pasaulį“

Pavargote siekti 10,000 žingsnių? Nieko naujo? Šis paprastas triukas padės jums atlikti visus reikalingus žingsnius jūsų kūnui ir sielai. Išbandykite dabar, nemokamai! Vartokite atsakingai, pasidalinkite su mylimaisiais, priešais, draugais, nepažįstamais. Geriausių vartotojų laukia apdovanojimas: staigmena!

Erikas Vojevodinas yra Glazgo universiteto absolventas, „Autarkia“ narys, kuravo baltarusių menininko Maksimo Osipau parodą „Galiu viską paaiškinti“, dirbo Lietuvos paviljone 59-ojoje Venecijos bienalėje – Roberto Narkaus projekte „Gut feeling“, dalyvavo grupinėje parodoje „Laimės ratas“ Šv. Jono gatvės galerija, Vilnius. Šiuo metu E. Vojevodinas pereina nuo akademinio dėmesio prie meninės, kuratorinės, aptarnavimo praktikos, domisi erdvių, galinčių sužadinti tyros būties būseną, kūrimu.


Apie projektą

„Service“ yra kuratorės Lesios Kulchynskos projektas, inicijuotas 2021 m., bendradarbiaujant su Goethe institutu Kijive. Projektas turi internetinę svetainę, kurioje kaupiami jau esami Kijivo menininkų pasiūlymai.

„Service“ yra pirma Kauno menininkų namų ir Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos kartu organizuojamos performansų programos, kuri 2022 metais vyks Kaune, Nidoje ir Vilniuje, dalis. Ši programa įgyvendinama kaip Kauno menininkų namų sausio 17 d. kasmet (nuo 2020 m.) minimo Meno gimtadienio tradicijos adaptacija.

Kuratoriai: Edvinas Grinkevičius (KMN), Egija Inzule (NMK) ir Lesia Kulchynska.

Performansų programą Kauno menininkų namuose ir Nidos meno kolonijoje finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.Performansų programa Kauno menininkų namuose iš dalies finansuojama iš Goethe instituto lėšų, skiriamų Ukrainos menininkams paremti. Goethe Insitutas Lietuvoje remia menininkus iš Ukrainos.



_

Nuotraukoje akimirka iš Boris Kašapov performanso „Nagų paveikslai“.