Kauno Literatūros savaitė

Penktoji Kauno literatūros savaitė pristato plačiausią iki šiol programą: kvies susitikti su rašytojais iš trijų žemynų

Publikavimo data:

2025 04 18

Penktoji Kauno literatūros savaitė pristato išsamiausią iki šiol programą, gegužės 7–11 d. kaip magnetas trauksiančią skaitytojus iš visos Lietuvos. Daugybė pokalbių su žymiais užsienio autoriais, kilusiais net iš trijų žemynų, aštrūs socialiniai ir kultūriniai pjūviai bei visa tai lydintis platus literatūrinių iniciatyvų spektras – tarptautinis knygų ir rašytojų festivalis šiemet stebins ir tradiciniais renginiais, ir šviežiais formatais bei Kauno ribas peržengiančiais susitikimais.

Festivalio programą apžvelgiantis Kauno literatūros savaitės meno vadovas, rašytojas Laurynas Katkus džiaugiasi, kad šiemet Kaune apsilankys itin aukšto kalibro užsienio rašytojai.

„Kasmet siekiame, kad mūsų festivalyje dalyvautų užsienio autoriai, narstantys kuo aktualesnius klausimus, padedantys mums suprasti šiuolaikinį pasaulį, fiksuojantys ir jo šviesulius, ir tamsulius. Nepaisant įvairių iššūkių, Kaunas jau penkerius metus iš eilės gali didžiuotis turėdamas renginį, kuriame apsilanko bene daugiausiai tarptautinių prozos rašytojų iš visų šalyje vykstančių literatūros festivalių ar mugių. Džiaugiuosi, kad šiemet pavyko sustyguoti tiek kiekybiškai, tiek geografiškai ir tematiškai dar didesnę programą“, – sako L. Katkus.

Kaune šiemet lankysis autoriai ne tik iš Lietuvos, Vidurio ir Rytų Europos, bet ir Azijos bei JAV. Vienas ryškiausių festivalio svečių – žymus šių dienų JAV romanistas Jonathanas Franzenas, kurio knyga „Pataisos“ buvo apdovanota JAV nacionaline premija, o pasirodžiusi prieš maždaug 20-metį Lietuvoje buvo pasitikta skandalingai.

„Franzenas – vienas iškiliausių šiuolaikinių JAV romanistų ir eseistų. Neabejoju, kad pokalbiai su tokiais intelektualais leis geriau suprasti JAV šiandien vykstančius procesus, šioje visuomenėje pastebimus pokyčius. Pirmąkart į mūsų šalį atvykstantis rašytojas pristatys naujausią savo romaną „Kryžkelės“. Išduosiu ir vieną paslaptį – drauge su Johathanu festivalio publikai esame paruošę i muzikinių staigmenų, tad sekite programą“, – teigia Kauno literatūros savaitė meno vadovas, kartu su prof. Judita Staniškyte moderuosiantis pokalbį su Franzenu gegužės 10 d.

Nuo Taivano iki Suomijos ar Kroatijos

Į festivalį šiemet atvyksta žymi Taivano rašytoja Kaori Lai. Ši pripažinta kūrėja – daugybės romanų autorė, nagrinėjanti kontroversiškas temas: nuo politinių persekiojimų iki diskriminuojamų mažumų. Kol kas lietuviškai jos knygos nėra verstos, tačiau atvykimo į Lietuvą proga bus pristatyta ištrauka iš jos apdovanoto romano „Portretai baltame fone“ (2022). Pokalbį su rašytoja gegužės 10 d. moderuos Mantas Adomėnas.

Taip pat Kaune apsilankys du garsūs Baltarusijos kūrėjai, disidentai ir sutuoktiniai – prozininkas, vienas žymiausių šiuolaikinių Baltarusijos rašytojų Alhierdas Bacharevičius, kurio epinis romanas „Europos šunys“ šiemet buvo apdovanotas prestižine Leipcigo knygų mugės premija, ir poetė Julija Cimafejeva, per 2020-ųjų Baltarusijos revoliuciją rašiusi „Minsko dienoraštį“, kuris pasirodė ir lietuviškai.

Lukašenkos režimui užgniaužus revoliuciją, jiedu emigravo iš šalies ir nuo to laiko gyvena Europoje, aršiai kritikuoja Baltarusijos valdžią. Susitikimą su jais „Baltarusiškos popietės“ metu gegužės 9 d. moderuos poetas ir vertėjas Marius Burokas. Bacharevičius susitiks ir su Kaišiadorių skaitytojais, gegužės 10 d. Kauno literatūros savaitės renginius išplėsdamas ir į kitus miestus.

Festivalyje svečiuosis ir šiemet lietuviškai išleisto romano „Patalinės blakės“ autorė, garsi kroatų poetė ir prozininkė Martina Vidaić. Ši knyga autorei 2023 m. pelnė Europos Sąjungos literatūros premiją, o joje pasakojama poetiška, įtempta ir psichologiškai gili istorija apie sėkmingą jauną architektę, kurios gyvenimą sutrikdo netikėta nelaimė. Susitikimas su Vidaić vyks gegužės 8 d., jį moderuos kultūros žurnalistė Kotryna Lingienė.

Dar vienas užsienio svečias – žinomas Suomijos rašytojas, psichiatras ir Suomijos stačiatikių bažnyčios diakonas Joel Haahtela. Keliolika knygų išleidęs autorius pelnė ne vieną literatūrinę premiją, tačiau iki šiol lietuviškai išleistas tik vienas jo kūrinys „Jokūbo kopėčios“, kurio dėmesio centre – dvasingumas, Jeruzalė ir šio miesto vardu pavadintas sindromas. Pokalbį su juo gegužės 10 d. moderuos kultūros žurnalistas Marius Eidukonis.

Festivalio renginiuose dalyvaus ir daugiau svečių iš užsienio. Tarp jų – ir Abir Mukherjee, sukūręs Lietuvoje puikiai pažįstamą šešių istorinių detektyvų seriją apie prieškario britų Indiją (pirmoji iš jų – „Kalkutos detektyvas“), ir Vokietijos poetė bei prozininkė Judith Zander, ir lietuviškų-litvakiškų šaknų turintis „Fulbright“ stipendininkas, JAV poetas Malachi Black, šiuo metu dėstantis Vytauto Didžiojo universitete.

Diskusijų forumas ir kiti literatūriniai akcentai

Net keturis jau minėtus rašytojus suburs kartu su Goethe’s institutu organizuojamas diskusijų forumas, nagrinėsiantis šiandien kaip niekad aktualią temą – „Asmuo ir algoritmas“. Julia Cimafejeva, Joel Haahtela, Martina Vidaić ir Judith Zander diskutuos apie socialinių tinklų įtaką mūsų gyvenimams, politines, kultūrines ir socialines šio fenomeno implikacijas bei tai, kaip jie, individai ir rašytojai, naviguoja algoritmų formuojamame pasaulyje. Diskusiją moderuos NARA tinklalapio ir tinklalaidės redaktorius Karolis Vyšniauskas.

Festivalis išsiskirs ir autorių iš Lietuvos gausa – Kauno literatūros savaitę atidarys „Istorijų vakaras“ su Danute Kalinauskaite ir Vidu Morkūnu priešakyje, gegužės 10 d. su skaitytojais susitiks antrąjį savo romaną „Negrįžtantys“ neseniai pristačiusi rašytoja Ieva Dumbrytė, taip pat laukia tradicinis Kauno rašytojų vakaras „Išeiviai ir namiškiai“, poezijos skaitymai su Erika Drungyte bei visų miestiečių kūrybai skirtas „Atviras mikrafas“.

Kauno literatūros savaitės metu vyks ir daugybė kitų renginių, organizuojamų paties festivalio ar jo bičiulių – nuo šeštadienį vainikuosiančios „Naktinės kavinės“, kurioje šiemet koncertuos dainų autorė ir atlikėja Alina Orlova, mugės „Knygų laisvė“, tradicinių sekmadieninių „Puspiečių su rašytojais ir knygomis“ ir daug kitų. Su visa festivalio programa susipažinkite paspaudę ant šios nuorodos.

Visi susitikimai su autoriais bus su vertimu į lietuvių kalbą, diskusijų forumas vyks anglų kalba. Renginiai, išskyrus „Naktinę kavinę“, nemokami. 

Festivalio organizatoriai: Vytauto Didžiojo universitetas ir VŠĮ Kauno literatūros biuras.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.

Pagrindinis festivalio partneris – Goethe’s institutas Vilniuje ir programa PERSPECTIVES.

Sukurta su Kaunas Europos kultūros sostine 2022.

Nuotrauka Jono Petronio