Albumo „ECHOtektūra“ pristatymas
Lapkričio 25 d. 18 val. kviečiame į virtualų audialinės architektūros albumo „ECHOtektūra“ pristatymą. Virtualiame susitikime dalyvaus architektė Rasa Chmieliauskaitė, kompozitorius, garso menininkas ir garsinių simuliacijų autorius Arnas Mikalkėnas bei projekto metodologijos autorius Justinas Kalinauskas.
Renginio metu bus pristatytas ne tik pats projektas, bet ir albumo sukūrimo procesas, kuris bus atskleistas videoreportažu: nuo binaurinio pastatų garsinio fiksavimo iki garsinės-erdvinės simuliacijos virtualioje aplinkoje kūrimo, garsinėje terpėje steigiant naujas erdvės pažinimo patirtis.
Projekto pavadinimas kilo iš dviejų sąvokų jungties: echolokacijos ir architektūros. Žodis [echolokacija] nusako kai kurių gyvūnų (tarp jų – ir žmonių) gebėjimą garso pagalba vizualiai pažinti juos supančią aplinką, o [architektūra] – menininkų siekį naujomis priemonėmis tyrinėti šios meno srities galimybes, neregintiesiems garsiniu būdu reprezentuojant erdvę bei architektūros estetiką.
ALBUMAS
Metus trukusio projekto ašis – aktyvus Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) bendruomenės įsitraukimas į albumo kūrimą dalinantis savo patirtimi, pasiūlymais, testuojant garsinius prototipus ir vertinant albumo perteikiamų erdvių potyrius.
Rengiant albumą buvo įrašinėjama penkių pasirinktų pastatų aplinka (IX forto muziejus, Pažaislio vienuolyno bažnyčia, KTU Tyrimų laboratorija, M. Žilinsko galerija ir Perkūno namas), siekiant užfiksuoti jų akustines savybes bei kontrastus. Kuriant garsines-erdvines simuliacijas buvo formuojami keli girdėjimo laukai vienu metu, paryškinant pastato architektūrines savybes ir atkreipiant dėmesį į akustikos kaitą. Atsižvelgiant į architektūros estetines raiškas, tam tikri meniniai sprendimai buvo priimami ir įrašuose.
Albume galima išgirsti ir šeštąjį, konceptualų architektūros objektą, pavadintą „Garso namais“, kuris egzistuoja tik garsinėje realybėje ir yra unikali galimybė vien garsiškai pajusti erdves, jų dydžius, medžiagas, temperatūrą...
Kartu su LASS bendruomene sukurtas unikalus meninis audialinės architektūros albumas „ECHOtektūra“ yra visiems prieinamas nemokamas įrankis ir kuris leidžia paprastu ir veiksmingu būdu erdviškai patirti architektūros kūrinius nekeliant kojos iš namų. Audio kūriniai yra pritaikyti aklųjų ir silpnaregių bendruomenei, tačiau labai rekomenduojami ir matantiesiems.
Pilna albumo versija su įgarsintais pasakojimais ir instrukcijomis klausytojams bus pasiekiama gruodžio pradžioje internete bei išleista CD formatu.
KAIP KLAUSYTI
Klausantis albumo rekomenduojama užsidėti ausines, užsimerkti, atsipalaiduoti ir projektuoti savo būseną į klausomus garsus. Kviečiame albumo klausytis aktyviai: mintyse piešti įsivaizduojamas erdves, jų formą, aukštį, gylį, plotį, vyraujančias medžiagas ir temperatūrą. Įrašo klausymas – tai pažintinė ekskursija po skirtingų architektūros stilių ir funkcijų pastatus.
_
Albumo tekstus įgarsino Irma Jokštytė, į anglų kalbą vertė Aistis Žekevičius.
Konsultantai: tiflopedagogė Grita Strankauskienė (echolokacijos klausimais), LASS kultūros ir meno projektų vadovė Lina Puodžiūnienė.
Testuotojai: Paulius Lėveris, Mindaugas Dvylaitis, Irma Jokštytė, Laura Stadalninkaitė, Vytautas Lėveris, Andžėjus Ravanas, Marius Maželis, Alvydas Valenta, Ugnė Žilytė ir kiti.
Projekto partneriai: Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius, VšĮ „Jazz Academy“, Kauno IX forto muziejus.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.