COMMON PEOPLE | Mara (2022)
Nors prieš savaitę skelbėme, kad dokumentinio kino peržiūrų ciklas „Common People“ baigėsi – jis grįžta! Vienam, bet labai svarbiam susitikimui – žiūrovų laukia filmas tema, kurią viso pasaulio chaoso kontekste lyg niekur nieko pamiršome.
Filmą pristatys Vilija Navickaitė, VU TSPMI doktorantė, tyrinėjanti protestus Baltarusijoje ir rengianti disertaciją tema „Mūsų širdys reikalauja permainų!” Baltarusių individualūs apsisprendimo mechanizmai (ne)įsitraukti į masinius protestus 2020 vasarą“ (vadovė prof. Ainė Ramonaitė). Pristatymas vyks anglų kalba.
Po filmo peržiūros vyks atvirlaiškių politiniams kaliniams Baltarusijoje rašymo dirbtuvės. Dirbtuves ves tarptautinė KMN savanorė Yulia Protas. Dirbtuvės vyks anglų kalba.
Apie filmą
2020-ieji metai. Minską drebina protestai prieš vyriausybę. Paslaptinga būtybė – Mara – klajoja protestuojančioje minioje. Švelnus Maros buvimas kontrastuoja su košmariška realybe. Mara – ryžtinga ir kartu trapi, tarytum įkūnytų kolektyvinę protestuotojų sąmonę, liudijančią gniuždomą laisvės troškimą.
S.Kulak filme „Mara“ estetiškai keičiasi sapno vaizdai ir užfiksuoti tikri policijos žiaurumo kadrai. Tai dokumentinė esė apie bendruomeninį košmarą, košmarą, kuris sujungė visą tautą.
Dokumentika/Esė; Prancūzija, Jungtinė Karalystė, 2022. Filmas bus rodomas baltarusių k. su anglų ir lietuvių k. subtitrais, 59 min.
Apie režisierę
Sasha Kulak dirba su įvairiais vizualiniais projektais – nuo dokumentinių filmų iki mados ir muzikos vaizdo klipų, fotografijos ir kuratorystės. Pirmasis apdovanojimą pelnęs menininkės dokumentinis filmas – „Salamanca“ (2015 m., 40 ́), jo premjera įvyko 2015 m. IDFA ir „HotDocs“ festivaliuose. Kitas režisierės filmas – „Quicksilver Chronicles“ (2019 m., 74 ́), nufilmuotas JAV, jo premjera įvyko festivalyje „Visions du Reel“. Susidūrimas su vaidybinio ir dokumentinio kino praktikomis padėjo Sašai sujungti savo pomėgius į vieną dirbant prie filmo „Mara“, kuriame susilieja šiurkšti realybė ir pasakos.
_
RENGINYS NEMOKAMAS
Dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“ (liet. k. „paprasti žmonės“) siekia pristatyti dokumentinius filmus, pasakojančius apie įvairias bendruomenes ar (sub)kultūras. Ciklą lydinčių pristatymų metu skatinama diskutuoti apie filmų turinį ir socialinę problematiką bei dokumentinio kino reiškinį apskritai.
Šių metų programa kviečia nagrinėti individo ir bendruomenių santykį su aplinkos erdve, kraštovaizdžiu, kurioje jie gyvena ir veikia. Į kraštovaizdį žvelgsime kaip į veiksnį generuojantį socialines, politines ir ekologines prasmes. Keturi programos filmai atskleis ne tik peizažų grožį ar problematiką, bet ir kontekstus, kuriuose jie egzistuoja, bei teigiamą ar neigiamą jų įtaką individui ir atvirkščiai. Keliaudami nuo idiliškų provincijos vaizdų iki užterštų didmiesčių, susitelksime į istorinius aplinkos sluoksnius, ekologines ir asmenines žmonių tragedijas, socialines problemas. Bandysime suvokti, kaip žmogaus ir erdvės santykis keičiasi šių dienų iššūkių akivaizdoje.
Projektą kuruoja Karolis Žukas („Kitas Kinas”) ir Edvinas Grinkevičius (Kauno menininkų namai).
Vizualiniu projekto identitetu rūpinasi Eglė Simonavičiūtė.
Projektą finansuoja Lietuvos kino centras, organizuoja – Kauno menininkų namai.
Partneriai – platforma „Kitas Kinas“, Kirtimų kultūros centras, Kauno kurčiųjų reabilitacijos centras.