COMMON PEOPLE | Recorder: The Marion Stokes Project
calendar
2020 06 17
clock
18:00

COMMON PEOPLE | Recorder: The Marion Stokes Project

calendar
2020 06 17
clock
18:00

Kauno menininkų namų (KMN) ir platformos „Kitas Kinas“ inicijuojamas dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“ sugrįžta naujam sezonui.

Šiemet ciklas plečia geografiją – žiūrėti ir diskutuoti apie dokumentinius filmus kviesime ne tik, kaip tapo įprasta, Kauno menininkų namuose, bet ir Vilniuje – Kirtimų kultūros centre (KKC). Tęsiame 2019 m. pradėtą KMN ir KKC turinio mainų programą.

Ciklą KMN kiemelyje birželio 17 d. 21 val. atidarysime dabartinių pasaulio įvykių kontekstui svariu filmu „Recorder: The Marion Stokes Project“ (rež. Matt Wolf, 2019 m.). Birželio 18 d. šio filmo peržiūra vyks Vilniuje – Kirtimų kultūros centro kieme: Common People: „Recorder: The Marion Stokes Project“ | Vilnius

Filmą abiejuose miestuose pristatys „piktos kino kritikės“ Ilona Vitkauskaitė ir Santa Lingevičiūtė.

Filmas kaip laiko kapsulė pasineria į keistą radikalios komunistės ir aktyvistės, kuri ilgainiui tapo pasakiškai turtinga atsiskyrėle-archyviste, gyvenimą. Marion atliekamas darbas buvo beprotiškas, bet drauge genialus. Vėliau ji skaudžiai sumokėjo už tai, kad paskyrė savo gyvenimą šiam fantastiškam ir beprotiškam projektui.

Marion Stokes kiekvieną dieną ir naktį, trisdešimt metų, slaptai įrašinėjo amerikietišką televiziją. Tai prasidėjo 1979 m. nuo Irano įkaitų krizės ir sutapo su visą parą transliuojamų žinių pradžia, o pasibaigė 2012 m. gruodžio 14 d., kai mirštant Marion televizija transliavo žudynes Sandy Hook pradinėje mokykloje. Per šį laikotarpį Marion įrašė 70 tūkst. VHS kasečių, kuriose užfiksuotos revoliucijos, melai, karai, triumfai, katastrofos, klaidos, pokalbių šou ir reklamos, parodančios, kas esame ir kaip televizija suformavo šiandienos pasaulį.

Marion kovojo prieš melagienų erą siekdama apsaugoti tiesą, archyvuodama viską, kas buvo sakoma ir rodoma per televiziją. Visuomenė nežinojo, kad televizijos kanalai ištisus dešimtmečius metė savo archyvus į istorijos šiukšlinę. Visų nuostabai, Marion juos išsaugojo ir dabar „Interneto achyvas“ („The Internet Archive”) jos kasetes suskaitmenins ir mes galėsime nemokamai jų ieškoti internete .

Niujorke gyvenančio filmų kūrėjo Matto Wolfo kritikų pripažinti ir apdovanojimų pelnę filmai buvo plačiai rodomi festivaliuose ir platinami televizijose bei kino teatruose tarptautiniu mastu. Pirmasis Matto vaidybinis dokumentinis filmas „Laukinis derinys“ („Wild Combinaton”) pasakojo apie avangardistą violončelininką ir disko prodiuserį Arthurą Rusellą. Antrasis jo filmas „Paaugliškas“ („Teenage”) pasakoja apie ankstyvąją jaunystės kultūrą ir paauglių gimimą. Visai neseniai Mattas pristatė „Rekorderį: Marion Stokes Projektą“ („Recorder: The Marion Stokes Project”) 2019 m. „Tribeca“ filmų festivalyje.

Dokumentika, JAV, 2019, anglų k., 87 min., Rež. Matt Wolf



_

Bilieto kaina – 3 Eur (2 Eur moksleiviams, studentams, senjorams). Bilietus galima įsigyti renginio vietoje ir „Tiketa“ kasose bei interneto svetainėje.

Dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“ (liet. k. „Paprasti žmonės“) siekia pristatyti unikalius dokumentinius filmus, pasakojančius apie įvairias bendruomenes ar (sub)kultūras: nuo privilegijų stokojančių visuomenės grupių istorijų iki kultinių figūrų meno ir kultūros istorijoje portretų. Ciklą lydinčių pristatymų metu skatinama diskutuoti ne tik apie filmų turinį ir socialinę problematiką, bet ir apie dokumentinio kino reiškinį apskritai. Filmų peržiūrose ir lydinčiose diskusijose keliami klausimai, susiję su dokumentinio kino kūrimo etika, režisūriniais sprendimais. Filmuoti ar nefilmuoti? Kada režisierius (-ė) peržengia artumo su savo subjektu ribą? Ar dokumentinis kinas turėtų atspindėti tikrovę ar kūrėjo viziją? Apie tai diskutuojama ir kalbama žvelgiant į kino filmus, kurių centre – savo istorijas pasakojantys žmonės: jautrūs, ne visada pritampantys, kūrybingi ir ekscentriški.

Projektą kuruoja Karolis Žukas („Kitas Kinas”) ir Edvinas Grinkevičius (Kauno menininkų namai).

Vizualiniu projekto identitetu rūpinasi Eglė Simonavičiūtė.

Projektą finansuoja Lietuvos kino centras, organizuoja – Kauno menininkų namai.

Partneriai – platforma „Kitas Kinas“, Kirtimų kultūros centras, Kauno kurčiųjų reabilitacijos centras, Vilniaus queer festivalis „Kreivės“.