Elenos Antanavičiūtės paroda „Subjektyvumai“
Kviečiame aplankyti 2020 metais Jaunosios tapytojos prizą pelniusios Elenos Antanavičiūtės parodą „Subjektyvumai“.
PARODOS ATIDARYMAS: Rugpjūčio 25 d. 18 val.
„Subjektyvumai“ – dailininkės pasakojimas apie savo pasaulį, visų pirma santykį su savo kūnu. Parodoje eksponuojami daugiausia 2022 m. sukurti darbai. Naujame cikle menininkė tęsia kūno trapumo, laikinumo ir kūno grožio sampratos sąlygiškumo svarstymus.
Kūno tema amžina vaizduojamojoje dailėje, bet šiuolaikinis kontekstas jai vis suteikia naujų, netikėtų reikšmių. Pandemija išryškino kūno nepatikimumą, trapumą ir kartu jo svarbą: tapo aišku, jog virtualybė negali atstoti gyvo ryšio, taigi kūniškumas yra niekaip nepakeičiamas.
Šiandienos pasaulyje kūno pozityvumo judėjimas skatina mylėti savo kūną tokį, koks yra, tačiau tai gali būti sunku ir skambėti naiviai, ypač kai visuomenėje vyrauja ypač siauri „gražaus“, „tinkamo“, „tobulo“ kūno standartai. Autorei artima kūno neutralumo samprata, kuri siūlo mylėti savo kūną už tai, ką jis leidžia daryti ar patirti, pažinti pasaulį, o ne tai, kaip atrodo. Antanavičiūtės paveiksluose kūnas neretai tarsi tampa peizažu, kuris ir primena žiūrovui, kad kūną reikia vertinti, nes tik per jį galime patirti pasaulį.
Elena Antanavičiūtė 2020-aisiais pelnė Jaunojo tapytojo prizą. Komisiją, latvių kritiko Janio Avuotinio žodžiais, „palenkė jos nuoširdumas ir asmenine patirtimi paremta raiška“.
Autorė naujose drobėse ne tik toliau gilinasi į kūno patirtis, bet vaizduoja ir artimiausią aplinką, nuspalvindama ją tuo pačiu subjektyviu vertinimu. Jos žvilgsnis sustoja ties objektais, suvokiamus kaip gražūs ir mieli – katė, gėles. Žiūrovui paliekama spręsti, ar dailininkė žvelgia su ironija, ar nuoširdžiai ieško ramybės, mažų kasdienybės džiaugsmų neramiame pasaulyje.
_
Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Ši paroda yra Kauno menininkų namų kuruojamo parodų ir renginių ciklo „Permainos“ dalis. Šiuo ciklu stengiamasi parodyti permainų poreikį tiek jaunųjų, kylančių menininkų kūrybinės aplinkos gerinimo atžvilgiu, tiek platesnio konteksto prasme. Dažnai kūrėja(s) linkęs(usi) kelti klausimus savo kūryboje apie santykį su aplinka, kurie dažnai būna jautrūs, ne visiems apčiuopiami, bet kviečiantys patirti viską kitaip - santykį gerokai permainant.