Nepadorūs skaitymai | Feminizmas, visuomenė, kultūra
Šį rudenį Kauno menininkų namai kviečia atsigręžti į 10-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį – socialinių, politinių ir kultūrinių permainų laikotarpį Lietuvoje bei pasaulyje – ir pristato projektą bei renginių ciklą „Nepadorūs vakarai. Meduje“, dedikuotą tuo metu kūrusioms menininkėms moterims.
Šįsyk renginių ciklas savo žvilgsnį nukreipia į feminizmo ir akademijos santykį Lietuvoje: lapkričio 24 d. 18 val. Kauno menininkų namuose vyks Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorės Natalijos Arlauskaitės inicijuojami akademinių leidinių serijos „Feminizmas, visuomenė, kultūra“ (1999-2002 m.) skaitymai, kviesiantys analizuoti kone vienintelį lietuvišką periodinį leidinį, feminizmą adresavusį savo antraštėje.
„Feminizmas, visuomenė, kultūra“ – 1999-2002 m. Vilniaus universiteto Lyčių studijų centro leista akademinių leidinių serija, kilusi iš to paties pavadinimo konferencijų, pirmą kartą surengtų 1997 m. Pasak dr. Natalijos Arlauskaitės, ši akademinių leidinių serija – ganėtinai eklektiška. „... Savo pagrindiniu fokusu turintys literatūrą ir būrę autores, labai skirtingu laipsniu angažuotas feminizmui, jie [serijos leidiniai] iki šiol yra ko gero vienintelis akademinis periodinis leidinys, ėjęs su feminizmo antrašte. Tačiau kiek ir kokio feminizmo galima aptikti jo tekstuose? Tai ir bandysime išsiaiškinti,“ diskusijai kviečia profesorė.
„Meduje“ kontekste šią seriją pristato dr. Natalija Arlauskaitė, VU TSPMI profesorė, tyrinėjanti istorinę vaizduotę fotografijoje, kine ir šiuolaikiniame mene, Antrojo pasaulinio karo ir sovietmečio vizualumą, medicinos vaizdiniją, feministinę kino teoriją, kritinę ir medijų teoriją. Dr. Arlauskaitė stažavosi ir vykdė tyrimus Edinburgo universiteto Priešakinių tyrimų institute, Konstancos, Niujorko, Jogailaičių ir kituose universitetuose. Ji taip pat yra knygų „Trumpas feministinės kino teorijos žinynas“ (2010 m.), „Savi ir svetimi olimpai: ekranizacija tarp pasakojimo teorijos ir kultūros kritikos“, (2014 m.), „Nuožmi taika: žlugusių režimų fotografija dokumentiniame kine“ (2020 m., visos knygos – VU leidykla) autorė bei knygos „Fokuse: moterys Lietuvos kine“ (2021 m. „Lapas“) sudarytoja kartu su Lina Kaminskaite ir serijos „Kino raštai“ (leidykla „Mintis) sudarytoja, mokslinė redaktorė ir vertėja.
Rekomenduojamą tekstą skaitymui įkelsime renginio sienoje.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Projekto, pavadinto pagal Eglės Rakauskaitės 1996 m. performansą-video instaliaciją „Meduje“ tuo pačiu pavadinimu metu bus analizuojami permainingojo 10-ojo dešimtmečio lyčių vaidmenų ir seksualumų klausimai, taip pat tiriamos feminizmo judėjimų apraiškos mene Lietuvoje bei kaimyninėse post-Sovietinėse šalyse.
Projektą kuruoja Agnė Bagdžiūnaitė ir Edvinas Grinkevičius
Projekto dizainas – Studio Cryo
Skaitymų sesijų koordinatorė – Viktorija Kolbešnikova