šiltų spalvų, rudų ir oranžinių dėmių fonas, primenantis rudens lapus, šiek baltų dėmių, juodas užrašas, retro estetika
calendar
2021 11 10
clock
17:00

Nepadorūs skaitymai I Feminizmo ekskursai

calendar
2021 11 10
clock
17:00

Šį rudenį Kauno menininkų namai kviečia atsigręžti į 10-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį – socialinių, politinių ir kultūrinių permainų laikotarpį Lietuvoje bei pasaulyje – ir pristato projektą bei renginių ciklą „Nepadorūs vakarai. Meduje“, dedikuotą tuo metu kūrusioms menininkėms moterims.

Renginių ciklą, vyksiantį lapkričio-gruodžio mėnesiais, pradės skaitymų sesija su Vilniaus universiteto Prancūzų filologijos katedros docentės, literatūros kritikės, tyrinėtojos ir publicistės Eglės Kačkutės-Hagan pristatymu vieno iš kertinių tekstų lietuviškojo feminizmo istorijoje – Karlos Gruodis sudaryta antologija „Feminizmo ekskursai“. Antologijos tekstų skaitymai ir pristatymas vyks lapkričio 10 d. 19 val. Kauno menininkų namuose.

„Feminizmo ekskursai“ pirmą kartą Lietuvos auditorijai pristatė tokius kertinius tekstus kaip Simone de Beauvoir „Antroji lytis“ ir kitus. Pasak antologijos sudarytojos K. Gruodis, leidinys išaugo iš ankstyvajame 10-ajame dešimtmetyje vykusių pokalbių su Lietuvoje gyvenusiomis moterimis apie jų padėti ir siekius: „Iš karto man <...> pasidarė aišku, kad, be kitų dalykų, Sovietų okupaciją stipriai paveikė idėjų apie lyčių santykius, roles, skirtumus ir panašumus raidą, ir kad per tą laikotarpį už geležinės uždangos, visokia literatūra, tiek mokslinė tiek populiari, kuri nagrinėjo tuos klausimus Lietuvos žmonėms liko nežinoma ir nepasiekiama.“

Po ilgo tyrinėjimo, K. Gruodis atrinko tekstus, kurie geriausiai skaitytojams padėtų suprasti, kaip idėjos apie moteris ir vyrus išsivystė Vakarų kultūroje bei visuomenėje, o po kelių metų buvo sudaryta „Feminizmo ekskursų“ antologija, turėjusi įvadą ir kiekvieno teksto pristatymus.„Nepadorūs vakarai. Meduje“ kontekste šią antologiją pristato Eglė Kačkutė-Hagan, Vilniaus universiteto Prancūzų filologijos katedros docentė, literatūros kritikė, tyrinėtoja, publicistė, monografijos „Svetimos ir savos“ (Vilniaus universiteto leidykla, 2012 m.) apie moterų tapatumus šiuolaikinėje britų ir prancūzų moterų literatūroje autorė. Domisi moterų tekstais ir gyvenimais, lyčių studijomis, feminizmo teorija, mobilumu ir migracija. Nuo 2013 m. tyrinėja migrančių motinų patirtis literatūroje ir gyvenime.Vakaro metu E. Kačkutė-Hagan su dalyviais tyrinės specifinę antologijos ištrauką ir diskutuos, ką „Ekskursai“ žymi lietuviškosios feministinės minties raidoje bei tebėra aktualūs šiandien. E. Kačkutė-Hagan tekstais pasidalins likus savaitei iki renginio.



_

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projekto, pavadinto pagal Eglės Rakauskaitės 1996 m. performansą-video instaliaciją „Meduje“ tuo pačiu pavadinimu metu bus analizuojami šio permainingo dešimtmečio lyčių vaidmenų ir seksualumų klausimai, taip pat tiriamos feminizmo judėjimų apraiškos mene Lietuvoje bei kaimyninėse post-sovietinėse šalyse.

Projektą kuruoja Agnė Bagdžiūnaitė ir Edvinas Grinkevičius

Projekto dizainas - Studio Cryo

Skaitymų koordinatorė Viktorija Kolbešnikova