Dominuoja balta ir rusvos spalvos, retro estetika, galima įžiūrėti žmogaus veido užuominą, fragmentą, renginio pavadinimas užrašytas ryškiai juoda spalva
calendar
2022 01 05
clock
16:30

Nepadorūs skaitymai | Moterys ir vyrai lietuvių kultūroje

calendar
2022 01 05
clock
16:30

Gruodžio mėnesį neįvykusią skaitymų sesiją apie V. Kavolio paskaitų rinktinę, kurią pristato literatūrologė Solveiga Daugirdaitė, perkeliame į sausį. Į renginį būtinas Galimybių pasas (ar jam prilyginamas dokumentas).

Sausio 5 d. 18.30 val. Kauno menininkų namuose vyks „Nepadorūs vakarai. Meduje“ skaitymai – įdėmus žvilgsnis į vieną pirmųjų studijų, Lietuvos literatūrą tyrusią pro lyčių prizmę: Vytauto Kavolio knygą „Moterys ir vyrai lietuvių kultūroje“ (1992 m). Šį susitikimą inicijuoja literatūrologė, mokslininkė dr. Solveiga Daugirdaitė.

V. Kavolio studija – dažnai cituojama besidominčių feministine kritika. Ji buvo parengta iš įrašų paskaitų, skaitytų Filologijos fakultete, Vinco Krėvės auditorijoje 1992 m. pavasario semestro metu. Tačiau, pasak S. Daugirdaitės, tam, kad būtų suprastas V. Kavolio svarstymų apie lytis mastas, būtina remtis ir kitais jo veikalais, nes į paskaitas pakliuvo toli gražu ne viskas, ką mokslininkas galvojo šia tema. „Knyga išleista su 1992 m. data jau 1993 m. pradžioje. Verta prisiminti kontekstą: tais pačiais 1992 m. išėjo Viktorijos Daujotytės „Moters dalis ir dalia“, „Krantų“ žurnalo numeris, skirtas feminizmui,“ primena tyrėja.


Pasak S. Daugirdaitės, neabejotina, kad tuo laiku V. Kavolio paskaitų klausytis rinkosi daugiau žmonių nei bet kurio kito lyčių studijų kurso Lietuvoje – iki to ar po to. „Tai lėmė profesoriaus autoritetas, objekto naujumas ir apskritai išeivijos „atradimas“ – galimybė bendrauti su žmonėmis, ilgus dešimtmečius pažinotais tik iš publikacijų.Patį šio paskaitų ciklo pasirinkimą dera priskirti Kavolio nuopelnų femistinei minčiai – jo, autoritetingo vyro, žodis reiškė aiškų ženklą Lietuvos humanitarinei visuomenei, kad lyčių studijos yra rimta, verta dėmesio tyrimų sritis, o ne vien „moterų reikalas“. Neabejotina, jog pirmąjį savo kursą Lietuvoje Kavolis skyrė lyčių studijoms kaip tik todėl, kad įžvelgė čia žiojėjant atotrūkį nuo XX a. pabaigos humanitarinės minties pasiekimų,“ pabrėžia mokslininkė.

„Nepadorūs vakarai. Meduje“ kontekste šią studiją pristato Solveiga Daugirdaitė – literatūrologė, humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus vyriausioji mokslo darbuotoja. Knygų „Rūpesčių moterys, moterų rūpesčiai: Moteriškumo reprezentacija naujausioje lietuvių moterų prozoje“ (2000 m.), „Švystelėjo kaip meteoras: 1965-ieji su Simone de Beauvoir ir Jeanu-Pauliu Sartre‘u „(2015 m.) autorė. Buvo pirmojo Lietuvoje Vytauto Kavolio skaityto kurso (1992 m. VU pavasario semestre) kurso „Moterys ir vyrai lietuvių kultūroje“ klausytoja ir jų pagrindu parengtos knygos (1992 m., 2016 m.) redaktorė.

Rekomenduojamą tekstą skaitymui įkelsime renginio sienoje.



_

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projekto „Nepadorūs vakarai. Meduje“, pavadinto pagal Eglės Rakauskaitės 1996 m. performansą-video instaliaciją „Meduje“ tuo pačiu pavadinimu metu bus analizuojami permainingojo 10-ojo dešimtmečio lyčių vaidmenų ir seksualumų klausimai, taip pat tiriamos feminizmo judėjimų apraiškos mene Lietuvoje bei kaimyninėse post-sovietinėse šalyse.

Skaitymų sesijas moderuoja Viktorija Kolbešnikova.

Projektą kuruoja Agnė Bagdžiūnaitė ir Edvinas Grinkevičius