Nepadorūs vakarai | Videomeno programa
Šiuo šaltuoju periodu Kauno menininkų namai kviečia atsigręžti į 10-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį – socialinių, politinių ir kultūrinių permainų laikotarpį Lietuvoje bei pasaulyje – ir pristato projektą bei renginių ciklą „Nepadorūs vakarai. Meduje“, dedikuotą tuo metu kūrusioms menininkėms moterims.
Gruodžio 2 d. 19 val. Kauno menininkų namuose vyks Rytų Europos regiono menininkių ir menininkų sukurtų video darbų peržiūrų vakaras, pristatysiantis menininkių Sanja Ivekovic ir Dalibor Martinis, Vika Begalskaya, Artur Żmijewski, Kristinos Inčiūraitės, Boryana Rossa ir Mare Tralla kūrinius.
Šeši programoje figūruojantis kūriniai pristato feministines perspektyvas į šio permainingo dešimtmečio virsmą iš socialistinės ekonomikos į globalųjį kapitalizmą. Veikdami kaip liudininkai, jie kalba iš lyčiai jautrios perspektyvos, ir žvelgia už tradicinio kultūrinio išsilaisvinimo, paprastai apibūdinančio šį laikotarpį, naratyvo.
Kaip teigia programos kuratorė Tanya Bogacheva, „viena vertus, ekstremalaus nepritekliaus sąlygomis, kurios paprastai asocijuojamos su socialistinio bloko griuvimu, seksualumas ir lytis buvo dažnai naudojami kaip valiuta ar mainų priemonė siekiant materialinių resursų bei dalyvaujant dėmesio ekonomikoje. Kita vertus, mes regime, kad lyties binariškumas gali būti matomas kaip ontologinis konceptas. Vidiniam konfliktui atsispindint santykyje su kitais, tikrais ar menamais, moteriškumas ir seksas gali tapti maišto bei pasipriešinimo prieš šias nematomas hierarchijas instrumentais.
Vakaro metu šias temas gvildens šeši kūriniai:
Sanja Ivekovic ir Dalibor Martinis video „Chanoyu“ (1983 m.);
Boryana Rossa solo video performansas „The Moon and the Sunshine“ (2000 m.);
Kristinos Inčiūraitės videofilmas „Tvarka“ (2004 m.);
Artur Zmijewski videofilmas „ME and AIDS“ (1993 m.)
Vika Begalskaya filmas „Welcome“ (2004 m.).
Mare Tralla videofilmas „Kiss“ (1996 m.).
Projekto, pavadinto pagal Eglės Rakauskaitės 1996 m. performansą-video instaliaciją „Meduje“ tuo pačiu pavadinimu metu bus analizuojami permainingojo 10-ojo dešimtmečio lyčių vaidmenų ir seksualumų klausimai, taip pat tiriamos feminizmo judėjimų apraiškos mene Lietuvoje bei kaimyninėse post-Sovietinėse šalyse.
_
Projektą kuruoja – Agnė Bagdžiūnaitė ir Edvinas Grinkevičius
Projekto dizainas – Studio Cryo
Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba