Kauno literatūros savaitė. Šetenių skaitymai. Sutitikimas su rašytoja Nora Ikstena
calendar
2023 09 29
clock
15:00

ŠETENIŲ SKAITYMAI. Susitikimas su rašytoja Nora Ikstena (Latvija)

calendar
2023 09 29
clock
15:00

2022-aisiais tarptautinio rašytojų ir knygų festivalio „Kauno literatūros savaitė“, kurį organizuoja Vytauto Didžiojo universitetas, inicijuoti rudeniniai Šetenių skaitymai grįžta!

Apie ŠETENIŲ SKAITYMUS

„Šetenių skaitymai“ ypatingi tuo, jog, skirtingai nei per festivalį gegužę, į juos kviečiamas ne būrys rašytojų, o vienas žymus pasaulio autorius ar autorė. Svarbią Šeteniuose (Kėdainių raj.) gimusio nobelisto Czesławo Miloszo kūrybinio palikimo dalį sudaro tekstai, iš rašytojo perspektyvos gvildenantys aktualius visuomenės bei politikos klausimus. Taigi, jis itin tinkamas patronas renginiui, kuriame susipina literatūrinės įžvalgos ir nūdienos aktualijas gvildenančios diskusijos.Šiemet su skaitytojais susitiks viena žymiausių latvių rašytojų Nora Ikstena, kuri Lietuvoje lankysis pirmą kartą!

Apie rašytoją ir jos kūrybą

Jau pirmasis Noros Ikstenos romanas „Gyvenimo šventė“ (Dzīves svinēšana, 1998) Latvijoje tapo kultiniu bestseleriu. Ikstena yra labai produktyvi rašytoja, išleidusi net 35 įvairaus žanro knygas, be to, ji viena iš labiausiai į kitas kalbas verčiamų latvių autorių.Žymiausia jos knyga – romanas apie trijų kartų moterų likimą tarybinėje epochoje „Motinos pienas“ (Mātes piens, 2015), parašytas kaip latvių rašytojų kolektyvinio projekto, skirto šalies Nepriklausomybės šimtmečiui paminėti, dalis. Pagrindinės herojės prototipas – tai pačios rašytojos motina, dirbusi provincijos gydytoja. Romanas pateko į britų premijos EBARD trumpąjį sąrašą ir buvo plačiai pristatytas anglakalbėse šalyje. Iš viso jis išverstas į penkiolika kalbų, o lietuviškai pasirodė 2019-aisiais ir susilaukė didelio skaitytojų susidomėjimo. Pagal romaną „Motinos pienas“ aktorė Birutė Mar (Marcinkevičiūtė) pastatė solo spektaklį, o Latvijoje pagal jį 2023 m. pastatytas filmas „Motinos pienas“ (režisierė - Ināra Kolmane), kurio išankstinę peržiūrą Lietuvoje bus galima išvysti rugsėjo 27 d., 18 val., Kauno kino centre „Romuva“.

Lietuva rašytojai taip pat nesvetima šalis – ji čia dalyvavo savo knygų pristatymuose, bendravo su Sigitu Geda ir Jurga Ivanauskaite. Kaune Nora Ikstena svečiuosis pirmą kartą. Į „Šetenių skaitymus“ ji atvyksta su specialiai šiai progai parašytu eseistiniu pranešimu „Džiugi žinia“, kuriame atsispiria nuo Czesławo Miloszo XX amžiaus istorijos apmąstymų ir pritaiko juos mūsų laikams. Susitikime su skaitytojais ji taip pat atvers su nuolankumu ir džiaugsmu kuriamo naujausio romano „Jona“ puslapius. 

Prieš susitikimą kviečiame į pagal autorės romaną „Motinos pienas“ (2015) šiais metais Latvijoje sukurto filmo išankstinę peržiūrą.