Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?) | Ievos Rižės paroda
Iki spalio 18 d. Kauno menininkų namų galerijoje veikia ketvirtoji programos „Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?)“ paroda, kurioje pristatomi menininkės Ievos Rižės kūriniai.
„Nieko nėra tikro, kaip ir tikros laimės arba viskas, kas tikra, yra pavojinga“ – kartą pasakė nepažįstamoji. Ar galime įsivaizduoti pasaulį be abstrakčių fiksacijų, be tikrojo žinojimo ribų?
Kaip teigia kultūros teoretikė Denise Ferreira da Silva, tik išlaisvintas nuo užtikrintumo mąstymas, kuris kliaunasi vaizduote, kuria naują socialumą, naują pasaulio vaizdinį be smurto prieš „Kitus“. Menininkė Ieva Rižė pasikliaudama Denise teorija pateiks intensyvų netikrumo, nežinojimo, fragmentacijos ir trūkių spektrą ketvirtojoje „Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?)“ parodoje. Čia bendrumas išsilieja kaip vanduo, jis pasklinda nepaisant ribų, kurias brėžia žinojimas, statusas, religija, odos spalva, lytis, rūšis.
Įkūnytasis žinojimas šiuolaikinėje kolonijinėje epistemoje dažnai menkinamas ir marginalizuojamas dėl Vakarų steigiamo vieno žinojimo būdo. Tuo tarpu juslinis žinojimas, pasireiškiantis per poetiką, estetiką ir kitus kūnų susilietimus, atveria alternatyvius mūsų ir mus supančio pasaulio pažinimo būdus. Būtent tokio santykio su pasauliu ir aplinka tyrinėjimus galima išjausti ir patirti Ievos Rižės konstruojamoje lovoje (parodoje) miegui, kur yra rėmas, čiužinys, užtiesalas, pagalvė, kūnas, kaldra. Viskas atsiskleidžia sluoksniais: nesibaigianti menininkės kelionė kaip kūnas negalintis išvengti laiko ir kūnų poveikio bei sąlyčio žymių. Jutiminis, įkūnytas, afektinis ir vaizduotės santykis su pasauliu atveria kelią kitokiai etikai ir politikai.
Atsiverti kitokiai etikai ir estetikai ir palikti, apleisti vienintelio teisingo pasaulio vaizdinį - užduotis, kuri visą laiką steigiasi, bet vis dar pasilieka tik sapne, tik akimirkoje, tik išplautuose vaizduotės archyvuose.
Ieva Rižė – tarpdisciplininė menininkė, gyvenanti ir kurianti Vilniuje. I. RIžė yra baigusi monumentaliosios tapybos ir scenografijos bakalauro bei šiuolaikinės skulptūros magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Menininkės praktika apima trimatę tapybą, skulptūrines instaliacijas, video įrašus ir performatyvias praktikas, į kurias dažnai įtraukiami tekstai, garsai ar piešiniai. Ievos dėmesio centre – žmogaus psichika, laikinumas, santykiai uždarose grupėse, tapatybės ir galios temos.
Paroda veikia:
I-V 10:00 - 18:00
VI 12:00 - 16:00
-
Parodos kuratorė: Agnė Bagdžiūnaitė
Parodos architektai/ės: Matas Šatūnas ir Laura Kaminskaitė
Parodos technikė: Laura Skučaitė
Projekto dizainas: Kornelija Zizaitė
Renginys – projekto „Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?)” dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.